O‘zbekiston Respublikasi hududida 15 avgustdan boshlab majburiy mehnatga qarshi kurash haftaligi boshlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu tashabbus Bandlik va aholini ijtimoiy himoya qilish vazirligi tomonidan e’lon qilindi. Tadbir doirasida Davlat mehnat inspeksiyasi kuchlari bilan barcha maktablar va maktabgacha ta’lim muassasalarida keng ko‘lamli tekshiruvlar o‘tkaziladi.
Ushbu tadbirlarning asosiy maqsadi o‘qituvchilar va tarbiyachilarni o‘z lavozim vazifalariga kirmaydigan ishlar uchun majburlash amaliyotini aniqlash va oldini olishdir. So‘nggi paytlarda pedagoglarni ta’mirlash, qurilish va obodonlashtirish ishlariga jalb qilish, ayniqsa ularning rasmiy ta’tillari davomida bunday holatlar ko‘paygani jamoatchilikda katta e’tiroz uyg‘otmoqda.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ilgari ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlardan kelgan shikoyatlar asosida o‘tkazilgan tekshiruvlar natijasida ta’lim sohasidagi xodimlarning mehnatidan noqonuniy foydalanishning 10 dan ortiq holati aniqlangan. Ushbu holatlar yuzasidan mehnat qonunchiligi talablarini buzgan mas’ul shaxslarga nisbatan ma’muriy javobgarlik choralari qo‘llangan.
Shuningdek, inspeksiya tadbirlari bilan bir vaqtda tegishli vazirlik va idoralarga rasmiy topshiriqlar yuborildi. Ular ushbu qonunbuzarliklarning asosiy sabablarini chuqur o‘rganib, kelgusida bunday holatlarning oldini olish uchun samarali choralar ko‘rishni talab qiladi.
Ta’kidlanishicha, haftalik davomida javobgarlik faqat ish beruvchilarga emas, balki majburiy mehnat tashkilotchilari bo‘lgan barcha mas’ul shaxslarga ham qo‘llaniladi. Mutaxassislar ta’kidlaydiki, 2024 yil fevral oyida qabul qilingan va pedagoglarni nofaoliyat sohalariga jalb qilishni qat’iyan taqiqlovchi qonun mavjud bo‘lishiga qaramay, muammo barqarorligicha qolmoqda.
Tekshiruvlarning aniq sanalarini e’lon qilish jamiyatda kampaniyaning faqat ko‘rinish uchun o‘tkazilishi mumkinligi haqida munozaralarga sabab bo‘ldi. Biroq shunday keng ko‘lamli tadbir o‘tkazilishi davlat organlarining ta’lim xodimlarining mehnat huquqlarini himoya qilishga jiddiy e’tibor qaratayotganidan dalolat beradi.
Xalqaro mehnat tashkiloti 2022 yil mart oyida O‘zbekistondagi paxta sanoatida tizimli bolalar mehnati va majburiy mehnatning bartaraf etilganligini tan olib, mamlakatga nisbatan “paxta boykot” maqomini bekor qilgan. Bu esa sohada ko‘p yillik islohotlar natijasi hisoblanadi.

Проверки против принудительного труда начались в школах
С 15 августа на территории Республики Узбекистан началась неделя борьбы с принудительным трудом. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта инициатива была объявлена Министерством занятости и социальной защиты населения. В рамках мероприятия Государственная инспекция труда проведёт масштабные проверки во всех школах и дошкольных образовательных учреждениях.
Основная цель этих мероприятий — выявить и предотвратить практику принуждения учителей и воспитателей к выполнению работ, не входящих в их должностные обязанности. В последнее время общественность выражает серьёзное недовольство участием педагогов в ремонтных, строительных и благоустроительных работах, особенно во время их официальных отпусков.
Согласно официальным данным, по результатам проверок, проведённых ранее на основании жалоб из средств массовой информации и социальных сетей, выявлено более 10 случаев незаконного использования труда работников сферы образования. В отношении ответственных лиц, нарушивших требования трудового законодательства, применены меры административной ответственности.
Кроме того, одновременно с инспекционными мероприятиями в соответствующие министерства и ведомства были направлены официальные поручения. Им поручено тщательно изучить основные причины этих нарушений и принять эффективные меры для предотвращения подобных случаев в будущем.
Отмечается, что в течение недели ответственность будет нести не только работодатель, но и все ответственные лица, организующие принудительный труд. Специалисты подчёркивают, что несмотря на существование закона, принятого в феврале 2024 года, который строго запрещает привлечение педагогов к неосновным видам деятельности, проблема остаётся актуальной.
Объявление точных дат проверок вызвало дискуссии в обществе о том, что кампания может носить лишь показной характер. Однако проведение столь масштабного мероприятия свидетельствует о серьёзном внимании государственных органов к защите трудовых прав работников образования.
Международная организация труда в марте 2022 года признала устранение систематического детского труда и принудительного труда в хлопковой промышленности Узбекистана и отменила статус «бойкота хлопка» в отношении страны. Это является результатом многолетних реформ в отрасли.