Janubiy Farg‘ona kanalining may oyidagi ifloslanishida ayblangan korxona yana bir marta ekologik mojaroning markazida qoldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Iyul oyining oxirida u ko‘pik hosil qiluvchi oqava suvlarni yana to‘kish holati qayd etildi. Avval joriy etilgan jarimaga qaramay, Andijon viloyatidagi suv havzasining ifloslanishi muammosi haligacha dolzarb bo‘lib qolmoqda.
So‘nggi holat yuzasidan javobgarlikka tortish masalasi esa ma’muriy murakkabliklar sabab ko‘p vaqt talab qilmoqda. 2025 yil 21 may kuni Andijon viloyati Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan tekshiruvda «Nil-Granite» MChJning, SAMO brendi ostida faoliyat yurituvchi korxonaning tozalash inshootlari to‘liq ishlamayotgani aniqlangan.
Bu holat oqibatida sanoat chiqindilari maxsus kanallar orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri Janubiy Farg‘ona kanaliga oqizilgan. Mazkur qonunbuzarlik bo‘yicha 2025 yil 8 avgustda Xo‘jaobod tuman sudida qaror qabul qilindi.
Korxona rahbari Abduvahob Matkarimov suv resurslarini muhofaza qilish qoidalarini buzganlikda aybdor deb topildi va unga 1 million 875 ming so‘m miqdorida jarima tayinlandi. Sud jarayonida javobgar shaxs o‘z arizasiga ko‘ra ishtirok etmagan.
Ammo ikki oy o‘tmay, vaziyat yanada yomonlashdi. 2025 yil 26 iyul kuni Bulakbosh tumanidagi Shirmonbulok qishlog‘i hududidan o‘tuvchi kanal bo‘ylab qalin oq ko‘pik qatlami paydo bo‘ldi.
Mahalliy aholi va mas’ul shaxslar bu muammoning manbasini darhol aniqlashdi. Ommaviy axborot vositalari o‘tkazgan tergovda Mirab Ilxom Buvaev, SAMO trikotaj fabrikasidan chiqindilar muntazam ravishda suvni ifloslantirayotgani haqida ma’lumot berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, kanalda nafaqat ko‘pik, balki qora rangli kimyoviy moddalar va sellofan ham uchraydi. Bu holat ekologik fojia darajasiga yetgan.
Kanalda yashovchi baliqlar va boshqa jonivorlar zahar tufayli nobud bo‘lmoqda. Ilk sovuq kunlargacha suv ichimlik va sug‘orish uchun ishlatilardi, hozir esa hatto uy hayvonlari uchun ham xavfli hisoblanadi.
Bulakbosh tuman ekologiya bo‘limi bosh mutaxassisi Jasurbek Xudoyberdiyev ham bu ma’lumotlarni tasdiqladi. 26 iyul voqeasi yuzasidan tezkor ishchi guruh tashkil etildi va «Nil-Granite» MChJ yana aybdor deb topildi.
Iyul oyidagi ifloslanishga oid yangi ma’muriy bayonnoma tuzildi. Hujjat 2025 yil 1 avgustda Xo‘jaobod tuman sudiga yuborilgan, biroq sud tomonidan hujjatlarda kamchiliklar sabab boshqarmaga qaytarilgan.
Hozircha ushbu kamchiliklar bartaraf etilgan yoki yo‘qligi va ish qayta sudga berilganligi haqida ma’lumot yo‘q, bu esa javobgarlik masalasini hal etishni murakkablashtirmoqda. Janubiy Farg‘ona kanali 1940-1941 yillarda xalq qurilishi usuli bilan barpo etilgan bo‘lib, Markaziy Osiyodagi eng yirik sug‘orish tizimlaridan biridir.
Uning uzunligi taxminan 120 kilometrni tashkil etadi va Farg‘ona vodiysidagi qishloq xo‘jalik yerlari sug‘orilishida muhim ahamiyatga ega.

Предприятие Nil-Granite снова загрязнило канал
Предприятие, обвиняемое в загрязнении Южно-Ферганского канала в мае, вновь оказалось в центре экологического конфликта. Об этом сообщает Upl.uz.
В конце июля был зафиксирован очередной сброс пенообразующих сточных вод. Несмотря на ранее наложенный штраф, проблема загрязнения водного бассейна в Андижанской области остается актуальной.
Вопрос привлечения к ответственности по последнему инциденту затягивается из-за административных сложностей. По результатам проверки, проведённой 21 мая 2025 года Управлением экологии и охраны окружающей среды Андижанской области, было выявлено, что очистные сооружения ООО «Nil-Granite», работающего под брендом SAMO, не функционируют должным образом.
В результате промышленные отходы напрямую сбрасывались в Южно-Ферганский канал через специальные каналы. По данному нарушению 8 августа 2025 года было вынесено решение Ходжаободским районным судом.
Руководитель предприятия Абдувахоб Маткаримов признан виновным в нарушении правил охраны водных ресурсов и оштрафован на 1 миллион 875 тысяч сумов. В судебном процессе ответчик не участвовал по собственной заявке.
Однако менее чем через два месяца ситуация ухудшилась. 26 июля 2025 года вдоль канала, проходящего через село Ширмонбулок в Булокбошском районе, появился плотный слой белой пены.
Местные жители и ответственные лица сразу же выявили источник проблемы. В ходе расследования, проведённого средствами массовой информации, Мироб Илхом Буваев сообщил, что отходы фабрики трикотажа SAMO регулярно загрязняют воду.
По его словам, в канале встречаются не только пена, но и химические вещества чёрного цвета, а также целлофан. Эта ситуация достигла уровня экологической катастрофы.
Рыбы и другие животные, обитающие в канале, погибают из-за отравления. До первых холодов вода использовалась для питья и орошения, теперь же она считается опасной даже для домашних животных.
Главный специалист экологического отдела Булокбошского района Жасурбек Худойбердиев также подтвердил эту информацию. По факту события 26 июля была создана оперативная рабочая группа, и ООО «Nil-Granite» вновь признано виновным.
Был составлен новый административный протокол по загрязнению в июле. Документ 1 августа 2025 года был направлен в Ходжаободский районный суд, однако из-за недостатков в документах он был возвращён в управление.
На данный момент нет информации о том, устранены ли эти недостатки и передано ли дело повторно в суд, что осложняет решение вопроса ответственности. Южно-Ферганский канал был построен в 1940-1941 годах методом народного строительства и является одной из крупнейших ирригационных систем в Центральной Азии.
Его длина составляет примерно 120 километров, и он играет важную роль в орошении сельскохозяйственных земель Ферганской долины.