Sankt-Peterburg yaqinida o‘zbekistonlik zo‘rlik qurboni topildi
Sankt-Peterburg yaqinidagi o‘rmon hududida 28 yoshli O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi zo‘rlik harakatlari izlari bilan topildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Erkakda ko‘p sonli pichoq jarohatlari aniqlangan, tergov ma’lumotlariga ko‘ra, boshiga sumka yopilgan edi. Jinoyat belgilariga ega bo‘lgan ushbu hodisa Sankt-Peterburgning Primorskiy tumaniga qarashli Lisiy Nos qishlog‘ida sodir bo‘ldi.
Bu hudud Fin ko‘rfazining shimoliy sohilida joylashgan. Hodisa joyiga operativ guruh juma kuni, 15 avgust kuni ertalab yetib bordi.
Ular topgan erkak og‘ir holatda edi. Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, jabrlanuvchi o‘zining so‘zlariga tayanilganda, voqea oldingi kuni, payshanba kuni boshlangan.
U Sestroretsk shahrida noma’lum shaxslar guruhi tomonidan majburan avtomobilga olib o‘tilganini ma’lum qildi. Jinoyatchilar uning boshini sumka bilan yopib, noma’lum joyga olib ketgan.
Keyin unga sovuq qurol bilan tan jarohatlari yetkazilgan va o‘rmon qirvidagi joyda tashlab ketilgan. Hozirgi paytda hujumchilarning motivlari aniqlanmagan.
Jabrlanuvchi zarur tibbiy yordam ko‘rsatish uchun shifoxonaga yotqizildi. Rossiya Federatsiyasi huquqni muhofaza qiluvchi organlari voqea yuzasidan keng qamrovli tergov va operativ tadbirlarni olib bormoqda.
Maqsad hodisaning barcha holatlarini aniqlash va jinoyatga aloqador shaxslarni qidirishdir. Jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan, tergov davom etmoqda, mumkin bo‘lgan guvohlar so‘roq qilinmoqda va voqea joyidagi videokuzatuv yozuvlari o‘rganilmoqda.
2025 yil boshiga kelib, O‘zbekiston fuqarolari Rossiya Federatsiyasida eng ko‘p sonli mehnat muhojirlari guruhlaridan birini tashkil etadi. Ularning katta qismi qurilish, kommunal xizmatlar va xizmat ko‘rsatish sohalarida, xususan, Sankt-Peterburg va Leningrad viloyatidagi yirik shahar hududlarida faoliyat yuritmoqda.

Возле Санкт-Петербурга найден жертва насилия из Узбекистана
В лесной зоне недалеко от Санкт-Петербурга был найден 28-летний гражданин Республики Узбекистан с признаками насильственных действий. Об этом сообщает Upl.uz.
У мужчины обнаружено множество ножевых ранений, согласно данным следствия, на голове была надета сумка. Это преступление произошло в деревне Лисий Нос, относящейся к Приморскому району Санкт-Петербурга.
Эта территория расположена на северном берегу Финского залива. Оперативная группа прибыла на место происшествия в пятницу, 15 августа, утром.
Найденный мужчина находился в тяжелом состоянии. По предварительным данным, основываясь на словах пострадавшего, инцидент начался накануне, в четверг.
Он сообщил, что в городе Сестрорецк группа неизвестных лиц насильно посадила его в автомобиль. Преступники закрыли ему голову сумкой и увезли в неизвестное место.
Затем ему были нанесены телесные повреждения холодным оружием, после чего его оставили на окраине леса. В настоящее время мотивы нападавших не установлены.
Пострадавший был госпитализирован для оказания необходимой медицинской помощи. Правоохранительные органы Российской Федерации проводят широкомасштабное расследование и оперативные мероприятия по данному делу.
Цель — установить все обстоятельства происшествия и найти причастных к преступлению лиц. Возбуждено уголовное дело, продолжается следствие, опрашиваются возможные свидетели, изучаются видеозаписи с места происшествия.
К началу 2025 года граждане Узбекистана составляют одну из крупнейших групп трудовых мигрантов в Российской Федерации. Большинство из них работают в строительстве, коммунальном хозяйстве и сфере услуг, в частности, в крупных городах Санкт-Петербурга и Ленинградской области.