Farish tuman hokimi o‘rinbosari pora bilan ushlanmoqda
Jizzax viloyatida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari Farish tuman hokimining o‘rinbosarini pora olayotgan vaqtida ushladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, amaldor 20 ming dollar miqdoridagi porani qo‘lga kiritayotganida qo‘lga tushgan. Ushbu pora evaziga u mas’uliyati cheklangan jamiyat rahbariga 204 gektar sug‘oriladigan yer maydonini bepul va doimiy ravishda berishni va’da qilgan.
Mazkur yer maydoni 2025 yil iyun oyida o‘tkazilgan auksionda ushbu korxona tomonidan yutib olingan edi. Shuningdek, kelishuvga ko‘ra, qolgan 10 ming dollar amaldorga birinchi hosil yig‘ib olingach berilishi kerak edi.
Shu tariqa, jami pora miqdori 30 ming dollarni tashkil etgan. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining ikki moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan: 168-moddaning 4-qismi — firibgarlik va 211-moddaning 3-qismi — pora berish.
Hozirda jinoyat ishi doirasida tergov harakatlari olib borilmoqda. Amaldorga nisbatan 10 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanishi mumkin.

Заместитель главы района Фариш задержан за взятку
В Джизакской области сотрудники Государственной службы безопасности задержали заместителя хокима Фаришского района во время получения взятки. Об этом сообщил Upl.uz.
По официальным данным, чиновник был пойман на получении взятки в размере 20 тысяч долларов. За эту взятку он обещал руководителю общества с ограниченной ответственностью бесплатно и на постоянной основе предоставить 204 гектара орошаемых земель.
Данный земельный участок был выигран этим предприятием на аукционе, проведённом в июне 2025 года. Также по соглашению оставшиеся 10 тысяч долларов должны были быть переданы чиновнику после сбора первого урожая.
Таким образом, общая сумма взятки составила 30 тысяч долларов. По данному факту возбуждено уголовное дело по двум статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан: часть 4 статьи 168 — мошенничество и часть 3 статьи 211 — дача взятки.
В настоящее время в рамках уголовного дела проводятся следственные действия. Чиновнику грозит наказание в виде лишения свободы на срок до 10 лет.
Этот случай свидетельствует о продолжении строгой борьбы с коррупцией в государственных учреждениях.