Toshkentlik erkak aliment qarzini to‘liq to‘ladi
Toshkentda bir erkak ikki yillik aliment qarzini to‘liq to‘lab, jinoiy javobgarlikdan qochdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Toshkent shahar Majburiy ijro byurosi matbuot xizmati xabar berdi. 2023 yilda Mirzo Ulug‘bek tuman Majburiy ijro byurosiga ushbu erkakdan oyiga daromadining to‘rt qismi miqdorida voyaga yetmagan farzandini boqish uchun aliment undirish bo‘yicha ish kelib tushgan.
Biroq, u ikki yil davomida o‘z majburiyatlarini bajarmagan va natijada jami 23 998 992 so‘m miqdorida qarz to‘plangan. Qarzni to‘lamaslik sababli 2025 yil 14 avgustda unga nisbatan huquqiy choralar ko‘rish uchun hujjatlar tayyorlandi.
Ish materiallari Mirzo Ulug‘bek tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudiga yuborildi. 2025 yil 15 avgustdagi sud majlisida sudya ayblanuvchiga oxirgi imkoniyatni berganida, erkak qarzni to‘liq to‘lashga rozi bo‘ldi.
Agar u qarzni to‘lamaganida, 15 kunlik ma’muriy qamoq jazosi qo‘llanilishi yoki takroriy qonunbuzarlikda bir yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin edi. Bu holat ota-onalarning farzandlariga nisbatan majburiyatlarini jiddiy bajarishi zarurligini yana bir bor ko‘rsatadi.

Мужчина из Ташкента полностью выплатил алиментный долг
В Ташкенте мужчина полностью выплатил задолженность по алиментам за два года и избежал уголовной ответственности. Об этом сообщил Upl.uz.
Об этом сообщил пресс-служба Бюро принудительного исполнения города Ташкента. В 2023 году в Бюро принудительного исполнения Мирзо-Улугбекского района поступило дело о взыскании алиментов с этого мужчины в размере четверти его дохода в месяц на содержание несовершеннолетнего ребенка.
Однако он в течение двух лет не выполнял свои обязательства, в результате чего образовалась задолженность в размере 23 998 992 сумов. Из-за неуплаты долга 14 августа 2025 года были подготовлены документы для принятия правовых мер в отношении него.
Материалы дела были направлены в суд по уголовным делам Мирзо-Улугбекского района. На судебном заседании 15 августа 2025 года, когда судья предоставил обвиняемому последний шанс, мужчина согласился полностью погасить задолженность.
Если бы он не выплатил долг, ему грозило административное задержание на 15 суток или лишение свободы на срок до одного года за повторное нарушение закона. Этот случай еще раз показывает необходимость серьезного выполнения родителями своих обязательств перед детьми.