Samarqandda yo‘l qoidalarini buzgan haydovchi jarimaga tortildi
Samarqand viloyati IIB YHXBB matbuot xizmati tomonidan yo‘l harakati qoidalarini jiddiy buzgan shaxsga nisbatan chora ko‘rilgani haqida ma’lum qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda Samarqand shahrida “VAZ-2101” rusumli avtomobil haydovchisi tomonidan yo‘l harakati qoidalarini buzishga oid videorolik tarqaldi. Mazkur haydovchi jamoat foydalanishidagi yo‘lda harakatni to‘sib qo‘ygan va xavfli harakatlar qilgan, bu esa jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin edi.
Ushbu holat yuzasidan haydovchiga ma’muriy bayonnoma rasmiylashtirildi va uning avtomobili jarima maydonchasiga joylashtirildi. O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik kodeksining “Yo‘l huliganligi” moddasiga ko‘ra, unga 25 baza hisoblash qiymati miqdorida jarima solinishi mumkin, bu taxminan 10 million 300 ming so‘mni tashkil etadi.

В Самарканде водитель, нарушивший правила дорожного движения, был оштрафован
Пресс-служба УГИБДД УВД Самаркандской области сообщила о принятии мер в отношении лица, серьезно нарушившего правила дорожного движения. Об этом сообщил Upl.uz.
В социальных сетях распространилось видео, на котором водитель автомобиля марки «ВАЗ-2101» в городе Самарканд нарушает правила дорожного движения. Этот водитель перекрыл движение на дороге общего пользования и совершал опасные маневры, что могло привести к серьезным последствиям.
По данному факту в отношении водителя был составлен административный протокол, а его автомобиль помещен на штрафную стоянку. В соответствии со статьей «Дорожное хулиганство» Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан, ему может быть наложен штраф в размере 25 базовых расчетных величин, что составляет примерно 10 миллионов 300 тысяч сумов.
Кроме того, водительское удостоверение водителя может быть изъято на срок от 1 до 2 лет. Дело направлено в суд.