Termizda oilaviy zo‘ravonlik yuzasidan tergov boshlandi
Surxondaryo viloyati IIB matbuot xizmatida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan ma’lumotlarga izoh berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, joriy yilning 16 avgust kuni soat taxminan 02:30 da Termiz shahri "Mehrobod" mahallasida yashovchi erkak o‘z oilaviy janjali davomida xotinini jiddiy tan jarohatlari yetkazish bilan kaltaklagan. Ushbu voqea haqida ma’lumot ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqaldi.
Shuningdek, erkak uxlab qolganidan so‘ng, ayol bolasi bilan birga undan qochishga ulgurgan. Ijtimoiy tarmoqlarda aytilishicha, ayol doimiy ravishda eridan zo‘ravonlik va ruhiy bosimga uchrab kelgan.
Bu haqda jabrlangan ayolning tanishi xabar bergan va jinoyatchining javobgarlikdan qochmasligi uchun jamoatchilik e’tiborini jalb qilgan. IIB xodimlari ayol ilgari hech qachon ichki ishlar organlariga murojaat qilmaganini ta’kidladi.
Hozirda Termiz shahar IIB xodimlari ushbu holat bo‘yicha dastlabki tergov harakatlarini olib bormoqda. Tergov yakunlariga ko‘ra, erkakning harakatlariga qonuniy baho beriladi.
Jamoatchilikdan so‘rov shuki, oilaviy zo‘ravonlik holatlarida darhol tegishli organlarga murojaat qilish zarur. Shuningdek, bunday holatlar oldini olish va ayollar huquqlarini himoya qilish bo‘yicha chora-tadbirlar doimiy ravishda kuchaytirilmoqda.

В Терме начато расследование по факту семейного насилия
В пресс-службе УВД Сурхандарьинской области прокомментировали информацию, распространяемую в социальных сетях. Об этом сообщает Upl.uz.
Как стало известно, 16 августа текущего года примерно в 02:30 в городе Терез, в районе "Мехробод", мужчина в ходе семейной ссоры нанес своей жене серьезные телесные повреждения. Информация об этом инциденте широко распространилась в социальных сетях.
Также сообщается, что после того, как мужчина уснул, женщина вместе с ребенком успела сбежать от него. В социальных сетях говорится, что женщина постоянно подвергалась насилию и психологическому давлению со стороны мужа.
Об этом сообщила знакомая пострадавшей женщины и привлекла внимание общественности, чтобы преступник не избежал ответственности. Сотрудники УВД подчеркнули, что женщина ранее никогда не обращалась в органы внутренних дел.
В настоящее время сотрудники Терезского городского УВД проводят первоначальные следственные действия по данному делу. По итогам расследования действия мужчины будут оценены в соответствии с законом.
Общественность призывается при случаях семейного насилия незамедлительно обращаться в соответствующие органы. Также постоянно усиливаются меры по предотвращению таких случаев и защите прав женщин.