Samarqandda «Cobalt» haydovchisi qoidani buzdi
Samarkand viloyati IIB Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi matbuot xizmati ma’lum qilishicha, «Cobalt» avtomobili haydovchisiga nisbatan chora ko‘rilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda harakatlanayotgan avtomobilning videoregistratori tomonidan qayd etilgan video tarqaldi. Harakat paytida videoregistrator o‘rnatilgan avtomobil oldida to‘satdan «Cobalt» avtomobili paydo bo‘lib, avariyaviy vaziyat yuzaga keltirgan holda yo‘lning eng chap qatoridan eng o‘ng qatoriga o‘tgan.
Bu harakat boshqa yo‘l harakati ishtirokchilarini hisobga olmasdan amalga oshirilgan. Shuni ta’kidlash lozimki, ushbu vaziyatda baxtli tasodif natijasida yo‘l-transport hodisasi sodir bo‘lishidan qochilgan.
Hodisa Samarqand shahrida ro‘y berdi. Mazkur holat bo‘yicha haydovchiga O‘zbekiston Respublikasining Ma’muriy javobgarlik kodeksining «Transport vositalari haydovchilari tomonidan to‘siq yoki avariyaviy vaziyat yaratish, qarama-qarshi yo‘l qismiga yoki qatordan chiqish» moddasi bo‘yicha ma’muriy protokol rasmiylashtirilgan.
Unga 10 bazaviy hisoblash miqdorida jarima solinishi mumkin, ya’ni 4 120 000 so‘m miqdorida. Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi barcha haydovchilardan yo‘l qoidalariga qat’iy rioya qilishni va yo‘llarda diqqatli bo‘lishni so‘ramoqda.
Bu harakatlar yo‘l-transport hodisalarining oldini olishga xizmat qiladi va barcha yo‘l foydalanuvchilarining xavfsizligini ta’minlaydi.

В Самарканде водитель «Cobalt» нарушил правила
По сообщению пресс-службы Управления безопасности дорожного движения УВД Самаркандской области, в отношении водителя автомобиля «Cobalt» приняты меры. Об этом сообщает Upl.uz.
В социальных сетях распространилось видео, записанное видеорегистратором движущегося автомобиля. Во время движения перед автомобилем с видеорегистратором внезапно появился автомобиль «Cobalt», создав аварийную ситуацию, перестроившись с крайнего левого ряда в крайний правый.
Это действие было совершено без учёта других участников дорожного движения. Следует отметить, что в данной ситуации благодаря счастливому стечению обстоятельств удалось избежать дорожно-транспортного происшествия.
Инцидент произошёл в городе Самарканде. По данному факту в отношении водителя составлен административный протокол по статье Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан «Создание водителями транспортных средств препятствий или аварийных ситуаций, выезд на встречную полосу или перестроение».
Ему может быть назначен штраф в размере 10 базовых расчетных величин, то есть 4 120 000 сумов. Управление безопасности дорожного движения призывает всех водителей строго соблюдать правила дорожного движения и быть внимательными на дорогах.
Эти меры служат предотвращению дорожно-транспортных происшествий и обеспечению безопасности всех участников дорожного движения.