Yo‘l qoidalari buzilishi kamayib, xavfsizlik oshdi
Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, 15 iyuldan 15 avgustgacha bo‘lgan davrda yo‘l harakati qoidalarining 707 mingdan ortiq buzilishi qayd etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Turli qoidabuzarliklar sababli 85 mingdan ziyod transport vositalari jarima maydonchalariga olib ketildi. Shuningdek, o‘z avtomobillari, velosipedlari va hatto aravachalarini nazoratsiz qoldirgan 153 mingdan ortiq fuqarolar bilan tushuntirish ishlari olib borildi.
Yo‘l infratuzilmasini yaxshilash va xavfsizlikni oshirish bo‘yicha keng qamrovli dastur doirasida quyidagi choralar amalga oshirildi: 18 700 ta yo‘l belgisi va 270 ta yangi svetofor o‘rnatildi. Yo‘l chiziqlari uchun 772 ming kvadrat metr maydonda chiziqlar tortildi, bu esa ko‘rish sharoitlarini sezilarli darajada yaxshiladi.
580 ta ko‘tarilgan piyodalar o‘tish joylari tashkil etildi, bu piyodalar harakatini xavfsizlashtirdi. 7 100 ta svetofor ta’mirlandi, bu esa chorrahalarda signal uzluksiz ishlashini ta’minladi.
18 ta ko‘chada noqonuniy o‘rnatilgan to‘siqlar va taqiqlovchi belgilar olib tashlandi, natijada transportning erkin harakati tiklandi. Ushbu keng qamrovli chora-tadbirlar natijasida yo‘l-transport hodisalari soni oldingi oyga nisbatan 41,3 foizga kamaydi.
Bu esa nazoratni kuchaytirish va yo‘l sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan ishlarning samaradorligini ko‘rsatadi.

Нарушения правил дорожного движения уменьшились, безопасность повысилась
По данным пресс-службы Министерства внутренних дел, с 15 июля по 15 августа было зафиксировано более 707 тысяч нарушений правил дорожного движения. Об этом сообщает Upl.uz.
Из-за различных нарушений более 85 тысяч транспортных средств были эвакуированы на штрафстоянки. Также с более чем 153 тысячами граждан, оставивших свои автомобили, велосипеды и даже тележки без присмотра, проведена разъяснительная работа.
В рамках масштабной программы по улучшению дорожной инфраструктуры и повышению безопасности были реализованы следующие меры: Установлено 18 700 дорожных знаков и 270 новых светофоров. На площади 772 тысячи квадратных метров нанесена дорожная разметка, что значительно улучшило видимость.
Создано 580 приподнятых пешеходных переходов, что обеспечило безопасность движения пешеходов. Отремонтировано 7 100 светофоров, что обеспечило бесперебойную работу сигналов на перекрёстках.
На 18 улицах демонтированы незаконно установленные барьеры и запрещающие знаки, что восстановило свободное движение транспорта. В результате этих масштабных мероприятий количество дорожно-транспортных происшествий снизилось на 41,3% по сравнению с предыдущим месяцем.