O‘zbekiston hukumatining maqsadi mahallalardagi jinoyatchilik darajasini kamaytirish uchun “namuna bo‘ladigan xavfsiz ko‘chalar va uylar” dasturini ishlab chiqishdir. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ayniqsa, jinoyatchilik holatlari ko‘p kuzatiladigan hududlarda xavfsizlikni ta’minlash uchun yangi talablar joriy qilinmoqda. Ushbu chora-tadbirlar inspektorlarning oldini olish ishlarini kuchaytirish va mahalliy aholi bilan yaqindan hamkorlik qilish orqali vaziyatni tubdan yaxshilashga qaratilgan.
Dastur doirasida “namuna bo‘ladigan xavfsiz ko‘cha” va “namuna bo‘ladigan xavfsiz uy” standartlari joriy etiladi. Unga ko‘ra, ko‘chalar kechqurun to‘liq yoritilishi, kam foydalaniladigan va o‘lik burchaklardagi yoritish moslamalari o‘rnatilishi majburiy hisoblanadi.
Ko‘p kvartirali uylarning podval va mansard qismida tartib o‘rnatilib, jinoyat maqsadida foydalanilishining oldi olinadi. Shuningdek, noqonuniy ko‘cha savdosi butunlay yo‘q qilinadi va avtomobil turar joylari texnik nazorat me’yorlariga moslashtiriladi.
Dastur doirasida har bir mahalla uchun batafsil “yo‘l xaritalari” ishlab chiqiladi. Tadbirlar rejalashtirilishi mahalla, tuman va viloyat darajalarida amalga oshiriladi hamda oylik va choraklik asosda nazorat qilinadi.
Vazifalarning o‘z vaqtida va to‘liq bajarilishi “Mahalla yettiligi” yangi tizimiga yuklatiladi. Ushbu tizimga mahalla raisi, hokim yordamchisi, profilaktika inspektori va boshqa mas’ul shaxslar kiradi.
Yangi standartlarga javob beruvchi ko‘chalar va uylar maxsus identifikatsiya stikerlari bilan belgilab qo‘yiladi. Bu aholiga hudud xavfsizligini va nazorat ostida ekanligini ko‘rsatadi.
Shuningdek, atrof-muhitni yaxshilash orqali jinoyatchilikni oldini olish konsepsiyasi (CPTED) samaradorligi isbotlangan. Yaxshi yoritish, tozalik va “o‘lik zonalar”ning yo‘qligi ko‘cha jinoyatchiligini 30-40 foizga kamaytirishda muhim ahamiyatga ega bo‘ladi, bu esa huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari sonini oshirmasdan amalga oshiriladi.

Внедряется программа по снижению преступности в микрорайонах
Цель правительства Узбекистана — разработать программу «образцовые безопасные улицы и дома» для снижения уровня преступности в махаллях. Об этом сообщает Upl.uz.
В частности, в районах с высокой преступностью вводятся новые требования для обеспечения безопасности. Эти меры направлены на кардинальное улучшение ситуации за счёт усиления профилактической работы инспекторов и тесного сотрудничества с местным населением.
В рамках программы вводятся стандарты «образцовая безопасная улица» и «образцовый безопасный дом». Согласно им, улицы должны быть полностью освещены в ночное время, а в малоиспользуемых и «мертвых» зонах устанавливаются осветительные приборы.
В подвалах и мансардах многоквартирных домов устанавливается порядок, чтобы предотвратить их использование в преступных целях. Кроме того, незаконная уличная торговля полностью ликвидируется, а парковочные места адаптируются к нормам технического контроля.
Для каждой махалли разрабатываются подробные «дорожные карты» в рамках программы. Планирование мероприятий осуществляется на уровне махалли, района и области, а контроль ведётся ежемесячно и ежеквартально.
Своевременное и полное выполнение задач возлагается на новую систему «Семь махаллей». В эту систему входят председатель махалли, помощник хокима, инспектор профилактики и другие ответственные лица.
Улицы и дома, соответствующие новым стандартам, отмечаются специальными идентификационными стикерами. Это показывает населению, что территория безопасна и находится под контролем.
Также доказана эффективность концепции предотвращения преступности через улучшение окружающей среды (CPTED). Хорошее освещение, чистота и отсутствие «мертвых зон» играют важную роль в снижении уличной преступности на 30-40%, что достигается без увеличения числа сотрудников правоохранительных органов.