Xorijga ishga joylashishda firibgarlik aniqlandi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati ma’lum qilishicha, xorijiy davlatlarga ishga yuborish bilan bog‘liq firibgarlik holatlari aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Samarqand shahar boshqarmasi xodimlari, Milliy xavfsizlik xizmati va ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda maxsus tezkor tadbir o‘tkazdi. Tadbir davomida bir erkak shaxs ushlangan.
U 28 000 AQSh dollari evaziga boshqa bir fuqaroni Meksika orqali Amerika Qo‘shma Shtatlarida ishga joylashtirishni va’da qilgan. Ushtirish aynan oldindan to‘lov sifatida 4 500 dollarni olgan paytda amalga oshirilgan.
Shuningdek, Andijon viloyatida “H.D.” MChJ rahbari ham firibgarlikda gumon qilinib qo‘lga olingan. U boshqa bir fuqaroning ishonchini qozonib, firibgarlik yo‘li bilan undan 1 000 dollar olgan.
Ushbu mablag‘ evaziga Bolgariyada ishga joylashish uchun zarur bo‘lgan hujjatlarni rasmiylashtirishni va’da qilgan. Har ikkala holatda O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atilgan.
Mazkur holatlar fuqarolarni aldash va noqonuniy daromad olishga qaratilgan jinoyatlar sifatida ko‘rilmoqda. Tegishli organlar tomonidan tergov ishlari davom ettirilmoqda.

Обнаружено мошенничество при трудоустройстве за границей
По сообщению пресс-службы Департамента при Генеральной прокуратуре, выявлены случаи мошенничества, связанные с отправкой на работу за рубеж. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники управления города Самарканда совместно с Национальной службой безопасности и органами внутренних дел провели специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан один мужчина.
Он обещал устроить другого гражданина на работу в Соединённых Штатах Америки через Мексику за 28 000 долларов США. Задержание произошло в момент получения предоплаты в размере 4 500 долларов.
Кроме того, в Андижанской области был задержан руководитель ООО «Х.Д.», подозреваемый в мошенничестве. Он завоевал доверие другого гражданина и обманным путём получил от него 1 000 долларов.
За эти деньги он обещал оформить необходимые документы для трудоустройства в Болгарии. По обоим случаям возбуждены уголовные дела по статье «Мошенничество» Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Данные случаи рассматриваются как преступления, направленные на обман граждан и получение незаконного дохода. Следственные действия продолжаются соответствующими органами.