O‘zbekiston madaniyat vaziri Ozodbek Nazarbekov jamoatchilik e’tibor markazida yana paydo bo‘ldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu safar ijtimoiy tarmoqlarda uning yoshlarni xususiy «Qo‘qon davlat universiteti»ga o‘qishga kirishga tavsiya qilgan video rolik tarqaldi. Ushbu videoga jiddiy munosabat bildirilib, tanqidlar yangradi.
O‘zbekiston madaniyat vazirligi bu holatga tezkor izoh berdi. Rasmiy bayonotda vazirlik reklama faoliyati bilan bog‘liq ayblovlarni rad etdi.
Ta’kidlanishicha, 17 aprel kuni Ozodbek Nazarbekov Andijon viloyatida talabalar va yoshlar bilan uchrashgan. Uchrashuvdan so‘ng talabalar iltimosiga binoan vazir universitet kampusini ko‘zdan kechirgan.
Natijada, yoshlarni sifatli ta’lim olish uchun ushbu oliy ta’lim muassasasining imkoniyatlaridan foydalanishga chaqirgan video rolik tayyorlangan. Madaniyat vazirligi bu rolikni ijtimoiy foydali ma’lumot sifatida baholaydi va uning ilm-fan sohasiga oid ekanligini, tijorat maqsadlarini ko‘zlamasligini ta’kidladi.
Shuningdek, universitet va vazir o‘rtasida reklama bo‘yicha hech qanday shartnoma imzolanmaganligi bildirildi. Video rolik nodavlat ta’lim muassasasining rasmiy sahifalarida joylashtirilgani sababli, vazirlik qonun buzilishida ayblanmasligini qayd etdi.
Qiziq tomoni shundaki, bu holat o‘zbek madaniyat vaziri uchun birinchi marta yuz bermayapti. Avvalroq u erkaklar kiyim do‘koni reklamasida ishtirok etgani uchun tanqid qilingan edi.
O‘sha paytda vazirlik uning do‘konga tashrifi televizion loyiha doirasida bo‘lganini, brendni targ‘ib qilish maqsadida emasligini tushuntirgan. Shunga qaramay, do‘kon ma’muriyatiga jarima solingan va bu holat hozirgi vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.

Озодбек Назарбеков рекомендовал поступление в университет
Министр культуры Узбекистана Озодбек Назарбеков вновь оказался в центре общественного внимания. Об этом сообщает Upl.uz.
На этот раз в социальных сетях распространилось видео, в котором он рекомендует молодёжи поступать в частный «Кокандский государственный университет». Это видео вызвало серьёзные реакции и критику.
Министерство культуры Узбекистана оперативно прокомментировало ситуацию. В официальном заявлении министерство отвергло обвинения, связанные с рекламной деятельностью.
Отмечается, что 17 апреля Озодбек Назарбеков встретился с студентами и молодёжью в Андижанской области. По просьбе студентов после встречи министр осмотрел кампус университета.
В результате был подготовлен видеоролик, в котором он призывает молодёжь воспользоваться возможностями этого высшего учебного заведения для получения качественного образования. Министерство культуры рассматривает этот ролик как социально полезную информацию, подчёркивая, что он относится к сфере науки и образования и не преследует коммерческие цели.
Также было заявлено, что между университетом и министром не заключалось никаких рекламных договоров. Поскольку видеоролик размещён на официальных страницах негосударственного учебного заведения, министерство отметило, что не может быть обвинено в нарушении закона.
Интересно, что это не первый случай для министра культуры Узбекистана. Ранее его критиковали за участие в рекламе магазина мужской одежды.
Тогда министерство объяснило, что его визит в магазин был в рамках телевизионного проекта и не имел цели продвижения бренда. Тем не менее, администрация магазина была оштрафована, что усложняет текущую ситуацию.