Tojikistonlik ayol Rossiyada 8 yilga qamaldi
Rossiya Federatsiyasining sud organi Tojikiston fuqarosi bo‘lgan ayolga nisbatan hukm chiqardi va unga sakkiz yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu qattiq jazo sababi sifatida mamlakat hududiga isirik yoki garmala deb ataluvchi o‘simlikni noqonuniy olib kirishga urinish ko‘rsatildi. Bu haqda Tojikiston Bosh prokuraturasi ma’lumot berdi.
Ayol Rossiyaning bir shahridagi aeroportda ushlangan. Keyingi tergov harakatlari natijasida unga Rossiya Jinoyat kodeksining ikki moddasi bo‘yicha ayblovlar qo‘yildi.
Xususan, 228-moddasi 2-qismi bo‘yicha («Narkotik vositalarni saqlash, tashish, tayyorlash va qayta ishlash, sotish maqsadida bo‘lmagan holda noqonuniy harakatlar») va 229.1-moddasi 3-qismi bo‘yicha («Rossiya bojxona hududidan narkotik moddalar mavjud bo‘lgan o‘simliklarni noqonuniy olib o‘tish») jinoyatlarini sodir etgani ayblandi. Tergov tugagach, jinoyat ishi sudga yuborildi va ayblanuvchi sakkiz yil muddatga ozodlikdan mahrum etildi, deb xabar berdi Tojikiston nazorat organi.
Bosh prokuratura fuqarolarga isirikni Rossiyaga olib kirishning qat’iyan taqiqlanganini yana bir bor eslatdi. Rossiya qonunchiligida bunday harakatlar uchun qattiq jazo choralari belgilangan.
Garmalaning 10 dan ortiq birliklarini saqlash yoki tashish bir million rublgacha jarima yoki uzoq muddatga, hatto umrbod qamoq jazosi bilan jazolanishi mumkin. 2024-yil fevraldan boshlab, isirik Rossiyada narkotik yoki psixotrop modda saqlovchi o‘simliklar ro‘yxatiga rasmiy kiritildi.
Bu qaror garmalada garmin deb ataluvchi moddaning mavjudligi bilan izohlanadi. Mutaxassislar garminni halyutsinogen va markaziy asab tizimini stimulyatsiya qiluvchi vosita sifatida tavsiflaydi.
Uning hatto bir martalik iste’moli ham insonning jismoniy va ruhiy sog‘lig‘iga jiddiy zarar yetkazishi mumkin. Garmala (isirik) asrlar davomida Markaziy Osiyo va Yaqin Sharqning ko‘plab madaniyatlarida marosimlar va xalq tabobatida qo‘llanilgan.
Uning tutuni xonalarni yomon ruhlar va kasalliklardan tozalash uchun ishlatilgan, shuningdek, antiseptik sifatida ham foydalangan.

Жительница Таджикистана приговорена к 8 годам заключения в России
Судебный орган Российской Федерации вынес приговор женщине, являющейся гражданкой Таджикистана, и назначил ей наказание в виде лишения свободы сроком на восемь лет. Об этом сообщил Upl.uz.
Причиной такого сурового наказания стало попытка незаконного ввоза на территорию страны растения, называемого исирик или гармала. Об этом сообщила Генеральная прокуратура Таджикистана.
Женщина была задержана в аэропорту одного из городов России. В ходе последующих следственных действий ей были предъявлены обвинения по двум статьям Уголовного кодекса России.
В частности, ее обвинили в совершении преступлений по части 2 статьи 228 («Незаконные действия, не связанные с целью сбыта, связанные с хранением, перевозкой, изготовлением и переработкой наркотических средств») и части 3 статьи 229.1 («Незаконное перемещение через таможенную границу России растений, содержащих наркотические вещества»). После завершения следствия уголовное дело было направлено в суд, и обвиняемая была приговорена к восьми годам лишения свободы, сообщили в таджикском контролирующем органе.
Генеральная прокуратура еще раз напомнила гражданам о строгом запрете ввоза исирика в Россию. За такие действия в российском законодательстве предусмотрены суровые меры наказания.
Хранение или перевозка более десяти единиц гармалы может повлечь штраф до одного миллиона рублей или длительный срок лишения свободы, вплоть до пожизненного заключения. С февраля 2024 года исирик официально включен в список растений, содержащих наркотические или психотропные вещества в России.
Это решение объясняется наличием в гармале вещества, называемого гармин. Специалисты описывают гармин как галлюциноген и средство, стимулирующее центральную нервную систему.
Даже однократное употребление этого вещества может нанести серьезный вред физическому и психическому здоровью человека. Гармала (исирик) на протяжении веков использовалась в ритуалах и народной медицине многих культур Центральной Азии и Ближнего Востока.
Ее дым применялся для очищения помещений от злых духов и болезней, а также использовался как антисептик.