Bostanlikda rekord muddatda yerosti yo‘lagi qurildi
Bostanlik tumanida poytaxt viloyatida O‘zbekistonda misli ko‘rilmagan infratuzilma loyihasi amalga oshirildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Birinchi marta mamlakat tarixida yer osti piyoda o‘tish yo‘lagi rekord qisqa muddatda qurildi. “Bektamir-Chirchiq-G‘azalkent-Charvak” avtomobil yo‘lining tirband hududida barcha qurilish ishlari atigi 48 soat davom etdi.
Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi tomonidan berilgan rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, qurilish ishlari 20-avgust kuni soat 6:00 da boshlangan. Aniq ikki kun o‘tib, 22-avgust soat 6:00 da yo‘l harakati to‘liq tiklangan va piyoda o‘tish yo‘lagining asosiy konstruksiyasi foydalanishga tayyor bo‘lgan.
Oldin bunday ishlar odatda ikki-uch oy davom etar edi. Ammo bu safar modul qurilish texnologiyasidan foydalanilgani bois vaqt sezilarli qisqardi.
An’anaviy beton quyish o‘rniga zavodda tayyorlangan temir-beton konstruktsiyalar ishlatildi. Ish jarayoni puxta rejalashtirilib, bir nechta bosqichga bo‘lingan va ular bir vaqtning o‘zida bajarildi.
Maxsus mutaxassislikka ega bir nechta ishchi guruhlar doimiy navbatchilikda ishladi, bu esa ishdagi to‘xtovsizligi ta’minladi. Hozirda asosiy qurilish va montaj ishlari to‘liq yakunlandi.
Yaqin kunlarda yoritish, panjaralar o‘rnatish va panduslar qurilishi kabi yakuniy ishlar bajariladi. Pudratchi tashkilotning ma’lum qilishicha, bu bosqichda yo‘l harakati yana yopilmaydi va ishlar qisqa muddatda amalga oshiriladi.
Ushbu loyiha tajriba sifatida o‘tkazilmoqda. Strategik ahamiyatga ega, yoz mavsumida yuklama yuqori bo‘lgan Charvak dam olish zonasiga olib boruvchi yo‘lda yangi usul samaradorligini ko‘rsatish maqsad qilingan.
Oldingi qurilish usullari bir necha oy davom etib, fuqarolar va biznes uchun katta noqulayliklar, uzoq navbatlar va transportning sekinlashishiga sabab bo‘lardi. Agar pilot loyiha tezlik, sifat va iqtisodiy samaradorlik nuqtai nazaridan muvaffaqiyatli deb topilsa, Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi ushbu texnologiyani kengaytirish imkoniyatini ko‘rib chiqadi.
Bu usulni mamlakat bo‘ylab joriy etish yo‘l infratuzilmasini modernizatsiya qilish jarayonini tez, samarali va transport tizimi uchun kamroq qiyinchilik tug‘diradigan darajaga olib chiqishi mumkin. Modul qurilish usuli, Toshkent viloyatida qo‘llanganidek, dunyoda “ABC” (Accelerated Bridge Construction) nomi bilan tanilgan.
AQShda 2017 yilda ushbu texnologiya yordamida Konnektikut shtatida I-84 yo‘lida ko‘prik bir hafta oxirida butunlay yangilangan. Bu esa an’anaviy usulda oylar davom etgan transport to‘xtab qolishining oldini olgan.

В Бостанлы за рекордно короткий срок построили подземный туннель
В Бостанлыкском районе столицы области реализован беспрецедентный инфраструктурный проект в Узбекистане. Об этом сообщает Upl.uz.
Впервые в истории страны подземный пешеходный переход был построен за рекордно короткий срок. Все строительные работы в районе пробки на автомобильной дороге «Бекта́мир-Чирчик-Газалкент-Чарвак» длились всего 48 часов.
По официальным данным Комитета автомобильных дорог, строительные работы начались 20 августа в 6:00 утра. Ровно через два дня, 22 августа в 6:00 утра, движение было полностью восстановлено, а основная конструкция пешеходного перехода была готова к эксплуатации.
Ранее такие работы обычно занимали два-три месяца. Однако в этот раз благодаря использованию модульной технологии строительства время значительно сократилось.
Вместо традиционного заливания бетона использовались железобетонные конструкции, изготовленные на заводе. Рабочий процесс был тщательно спланирован, разделён на несколько этапов, которые выполнялись одновременно.
Несколько рабочих бригад с узкой специализацией работали в постоянном режиме дежурства, что обеспечило непрерывность работ. В настоящее время основные строительные и монтажные работы полностью завершены.
В ближайшие дни будут выполнены завершающие работы, такие как установка освещения, ограждений и пандусов. По информации подрядной организации, на этом этапе движение по дороге снова не будет перекрываться, а работы будут выполнены в короткие сроки.
Этот проект проводится в качестве эксперимента. Целью является демонстрация эффективности нового метода на стратегически важной дороге, ведущей к зоне отдыха Чарвак, где летом наблюдается высокая нагрузка.
Ранее строительные работы длились несколько месяцев, вызывая значительные неудобства для граждан и бизнеса, длинные очереди и замедление транспорта. Если пилотный проект будет признан успешным с точки зрения скорости, качества и экономической эффективности, Комитет автомобильных дорог рассмотрит возможность расширения применения этой технологии.
Внедрение этого метода по всей стране может ускорить и сделать более эффективным процесс модернизации дорожной инфраструктуры, а также снизить неудобства для транспортной системы. Модульный метод строительства, применённый в Ташкентской области, известен в мире под названием «ABC» (Accelerated Bridge Construction).
В США в 2017 году с помощью этой технологии на шоссе I-84 в штате Коннектикут мост был полностью обновлён за один уикенд. Это позволило избежать многомесячных остановок движения, характерных для традиционного способа строительства.