Poytaxtda qovun zaharlanishi haqida yolg‘on xabarlar tarqaldi
Ijtimoiy tarmoqlarda poytaxtda qovun va tarvuzlardan zaharlanish holatlari keskin oshgani haqida tarqalgan ma’lumotlar rasmiy manbalarda tasdiqlanmadi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi vakillari ushbu ma’lumotlarni rad etib, ularning haqiqatga to‘g‘ri kelmasligini bildirgan. Poytaxtdagi tegishli tibbiyot muassasalari, xususan yuqumli kasalliklar shifoxonalari tomonidan zaharlanishlarning ommaviy xarakterga ega ekanligini ko‘rsatadigan favqulodda xabarlar kelmagan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, hozirgi epidemiologik vaziyat barqaror bo‘lib, aholi orasida xavotirga sabab yo‘q. Shu bilan birga, qo‘mita aholiga ehtiyot choralarini yana bir bor eslatib o‘tgan.
Ular noqonuniy savdo joylaridan, ayniqsa avtomobil yo‘llari bo‘yidagi noqonuniy savdo nuqtalaridan tarvuz, qovun va boshqa bog‘ mahsulotlarini sotib olish tavsiya etilmaydi. Bunday joylarda mahsulotlarga zarur laboratoriya nazorati o‘tkazilmaydi va saqlash shartlari buziladi.
Aholi faqat rasmiy savdo nuqtalaridan, ya’ni bozorlardan va supermarketlardan xarid qilishga chaqiriladi, bu joylarda sanitariya qoidalariga rioya qilinadi. Mazkur masala yaqinda yuz bergan fojiali voqea bilan bog‘liq ravishda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Shahar shifoxonalarining birida to‘rt yoshli bola o‘limga yuz tutdi. Bola o‘tkir oziq-ovqat zaharlanishi belgilari bilan shifoxonaga yotqizilgan: qusish, diareya, zaiflik, qorin og‘rig‘i va yuqori harorat kuzatilgan.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, uning akalari va ukalari ham tarvuz iste’mol qilgach, shunga o‘xshash alomatlarga duch kelgan. Bola o‘limi yuzasidan huquqni muhofaza qiluvchi organlar tekshiruv olib bormoqda.
Sud-tibbiy ekspertiza dastlabki xulosasiga ko‘ra, o‘lim sababi ehtimol yurak-pulmon yetishmovchiligi bo‘lib, u ichak infektsiyasi bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Tarvuz tarkibining 92 foizi suvdan iborat bo‘lib, u chanqoqni qondirish uchun yaxshi vositadir.
Biroq, tarkibidagi ko‘p miqdordagi suv va shakar noto‘g‘ri saqlanganda, ayniqsa, bo‘laklarga bo‘lingan holatda bakteriyalar tez ko‘payishi uchun qulay muhit yaratadi. Shu sababli tarvuz va qovunni to‘g‘ri saqlash va rasmiy savdo joylaridan xarid qilish juda muhimdir.

В столице распространились ложные сообщения о отравлении дыней
В социальных сетях распространилась информация о резком увеличении случаев отравления дынями и арбузами в столице, однако официальные источники это не подтвердили. Об этом сообщил Upl.uz.
Представители Комитета санитарно-эпидемиологической безопасности и общественного здоровья опровергли эти данные, заявив, что они не соответствуют действительности. Соответствующие медицинские учреждения столицы, в частности инфекционные больницы, не получали экстренных сообщений, указывающих на массовый характер отравлений.
По словам специалистов, текущая эпидемиологическая ситуация стабильна, и среди населения нет причин для беспокойства. Вместе с тем комитет еще раз напомнил населению о мерах предосторожности.
Им не рекомендуется покупать арбузы, дыни и другие садовые продукты на незаконных торговых точках, особенно вдоль автомобильных дорог. В таких местах не проводится необходимый лабораторный контроль продукции, а условия хранения нарушаются.
Населению рекомендуется приобретать продукцию только в официальных торговых точках, то есть на рынках и в супермаркетах, где соблюдаются санитарные нормы. Этот вопрос вызвал широкое обсуждение в связи с недавним трагическим событием.
В одной из городских больниц четырехлетний ребенок находился в критическом состоянии. Ребенка госпитализировали с острыми признаками пищевого отравления: рвота, диарея, слабость, боли в животе и высокая температура.
По предварительным данным, его братья и сестры также испытывали похожие симптомы после употребления арбуза. Правоохранительные органы проводят расследование по факту смерти ребенка.
Согласно предварительному заключению судебно-медицинской экспертизы, причиной смерти, вероятно, стала сердечно-легочная недостаточность, которая могла быть связана с кишечной инфекцией. Арбуз на 92 процента состоит из воды и является хорошим средством для утоления жажды.
Однако большое содержание воды и сахара при неправильном хранении, особенно в разрезанном виде, создает благоприятную среду для быстрого размножения бактерий. Поэтому очень важно правильно хранить арбузы и дыни и покупать их в официальных торговых точках.