Nodavlat tashkilotlarga noqonuniy to‘siqqa jarima joriy etildi
O‘zbekistonda nodavlat notijorat tashkilotlari faoliyatining huquqiy kafolatlarini mustahkamlash maqsadida ularning ishiga to‘siq yaratganlik uchun ma’muriy javobgarlik joriy etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu qonun 2025 yil 21 avgustda prezident tomonidan imzolangan bo‘lib, u 15 aprel kuni Qonunchilik palatasi tomonidan boshlangan va 30 aprel kuni Senat tomonidan ma’qullangan qonuniy jarayonni yakunladi. Yangi tartiblar fuqarolik jamiyati muhiti liberallashtirilishini ta’minlash va NNTlarning qonuniy manfaatlarini himoya qilishga qaratilgan.
Islohotlarning markaziy elementi sifatida Ma’muriy javobgarlik kodeksiga 197-8-moddasi qo‘shildi. Ushbu modda davlat organlari mansabdor shaxslarining ushbu tashkilotlarning faoliyatiga noqonuniy aralashuviga nisbatan aniq sanksiyalarni belgilaydi.
Qonunga muvofiq, NNTlarning ishiga to‘siq yaratgan mansabdor shaxslarga 7 dan 10 gacha bazaviy hisoblash miqdorida jarima solinadi. Bu miqdor pul ifodasida 2 million 884 mingdan 4 million 120 ming so‘mgacha teng.
Agar bir yil ichida shu kabi qonunbuzarlik takrorlansa, jarima miqdori sezilarli darajada oshib, 10 dan 15 bazaviy hisoblash miqdoriga ko‘tariladi, ya’ni 4 million 120 mingdan 6 million 180 ming so‘mgacha bo‘ladi. Yangi javobgarlik choralarini joriy etish bilan birga, qonunchilar mavjud sanksiyalarni ham ko‘rib chiqdi.
Xususan, davlat ro‘yxatidan o‘tmagan yoki hisobga olinmagan NNTlar, ularning vakolatxonalar va filiallari uchun maksimal jarima miqdori pasaytirilib, 25 bazaviy hisoblash miqdoriga tenglashtirildi. Bu 10,3 million so‘mga to‘g‘ri keladi, ilgari esa bu ko‘rsatkich 30 bazaviy hisoblash miqdorini, ya’ni 12 million 360 ming so‘mni tashkil etgan.
Shu bilan birga, minimal jarima miqdori ham 15 dan 25 bazaviy hisoblash miqdorigacha belgilandi. Qabul qilingan o‘zgartirishlar fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish, ularning mustaqilligini ta’minlash va samarali faoliyat yuritishi uchun qulay sharoitlar yaratishga qaratilgan keng ko‘lamli davlat siyosatining bir qismidir.
2025 yil boshiga kelib, O‘zbekistonda 10 mingdan ortiq nodavlat notijorat tashkilotlari ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, ular ijtimoiy himoya, ta’lim, ekologiya va inson huquqlarini himoya qilish kabi turli sohalarda faoliyat yuritmoqda.

Некоммерческим организациям введен штраф за незаконные препятствия
В Узбекистане введена административная ответственность за создание препятствий в деятельности неправительственных некоммерческих организаций с целью укрепления правовых гарантий их деятельности. Об этом сообщил Upl.uz.
Этот закон был подписан президентом 21 августа 2025 года, завершив законный процесс, начатый 15 апреля в Законодательной палате и одобренный 30 апреля Сенатом. Новые нормы направлены на обеспечение либерализации среды гражданского общества и защиту законных интересов ННО.
В качестве центрального элемента реформы в Кодекс об административной ответственности была добавлена статья 197-8. Эта статья устанавливает конкретные санкции в отношении должностных лиц государственных органов за незаконное вмешательство в деятельность этих организаций.
В соответствии с законом, должностные лица, создающие препятствия в деятельности ННО, подвергаются штрафу в размере от 7 до 10 базовых расчетных величин. Эта сумма в денежном выражении составляет от 2 миллионов 884 тысяч до 4 миллионов 120 тысяч сумов.
Если подобное нарушение повторяется в течение года, сумма штрафа значительно увеличивается и составляет от 10 до 15 базовых расчетных величин, то есть от 4 миллионов 120 тысяч до 6 миллионов 180 тысяч сумов. Вместе с введением новых мер ответственности законодатели также пересмотрели существующие санкции.
В частности, максимальный размер штрафа для ННО, не зарегистрированных или не учтённых в государственном реестре, а также для их представительств и филиалов был снижен до 25 базовых расчетных величин. Это соответствует 10,3 миллиона сумов, тогда как ранее этот показатель составлял 30 базовых расчетных величин, то есть 12 миллионов 360 тысяч сумов.
При этом минимальный размер штрафа установлен в диапазоне от 15 до 25 базовых расчетных величин. Принятые изменения являются частью масштабной государственной политики, направленной на развитие институтов гражданского общества, обеспечение их независимости и создание благоприятных условий для эффективной деятельности.
К началу 2025 года в Узбекистане было зарегистрировано более 10 тысяч неправительственных некоммерческих организаций, которые работают в различных сферах, таких как социальная защита, образование, экология и защита прав человека.