Davlat xaridlarida 4,3 mlrd so‘mlik qoidabuzarlik aniqlandi
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi davlat xaridlari sohasida o‘tkazilgan tekshiruvlar natijalarini e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tekshiruvlar davomida 4,3 milliard so‘mdan ortiq noqonuniy harakatlar aniqlangan. Mamlakat bo‘ylab olib borilgan tergovlar halol raqobat va shaffoflik tamoyillarining buzilishi bilan bog‘liq tizimli muammolarni ko‘rsatdi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasida “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tarkibiga kiruvchi Kung‘rat sanatoriyasi tomonidan tashkil etilgan tenderda 654 million so‘mlik shartnoma bo‘yicha jiddiy qoidabuzarliklar aniqlandi. Qo‘mita tomonidan ko‘rilgan choralar natijasida shartnoma bekor qilindi va xarid tashkilotchisiga ma’muriy jarima qo‘yildi.
Andijon viloyatida mahalliy ftiziatriya sanatoriyasi tomonidan ikki xarid jarayoni tekshirildi. Umumiy qiymati 270 million so‘m bo‘lgan lotlarda qonuniy tartib buzilgan.
Buyurtmachiga rasmiy ogohlantirish berildi, mas’ul shaxsga nisbatan ish sudga yuborildi. Buxoro viloyatida oziq-ovqat yetkazib berish bo‘yicha 440 million so‘mlik tenderda tanlov komissiyasi malaka talablariga to‘liq javob bermaydigan ishtirokchilarga afzallik bergani aniqlanib, buyurtmachiga nisbatan majburiy ko‘rsatma berildi.
Navoiy viloyatida Gazgan shahrining maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi 41,2 million so‘mlik oziq-ovqat xaridida bir xil asoschiga ega ikki kompaniyani tenderga qo‘ygan. Bu esa raqobat qonunini buzish hisoblanadi.
Har ikkala kompaniyaga nisbatan ish ochildi. Shuningdek, shahar obodonlashtirish boshqarmasi 63 million so‘mlik uskuna xarididagi baholashda adolatsizlikda ayblandi.
BRIGHT LAND kompaniyasi va uning raqibi o‘rtasida anti-raqobat kelishuvi aniqlanib, BRIGHT LANDga katta moliyaviy jarima qo‘yildi. Qashqadaryo viloyatida O‘zbekiston mahallalar assotsiatsiyasining Kasanskiy tuman bo‘limi faoliyatida 70 million so‘mlik to‘rt tenderda ishtirokchilarning takliflarini baholash mezonlari buzilgan.
Mas’ul shaxsga nisbatan ma’muriy javobgarlik uchun hujjatlar sudga yuborildi. Samarqand viloyatida etender.uzex.uz elektron platformasi orqali o‘tkazilgan 2,6 milliard so‘mlik yetti tenderda ikki bog‘langan yuridik shaxs ishtiroki aniqlanib, ular sun’iy ustunlik yaratib haqiqiy raqobatni yo‘qotgani sababli sud moliyaviy jazo qo‘lladi.
Sirdaryo viloyatida Respublika dermatovenerologiya va kosmetologiya ilmiy-amaliy markazining uchta davlat xaridi, jami 62 million so‘m miqdorida, tekshirildi. Natijada ish ochildi, buzilishlarni bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi va materiallar tegishli organlarga topshirildi.
Toshkent viloyatida “O‘zbekko‘mir” aksiyadorlik jamiyati tomonidan 271 million so‘mlik tenderda FOROFFICE va FULL-MIX kompaniyalari bir xil IP-manzildan taklif yuborganligi aniqlanib, ularga jarima solindi. Qo‘mita vakillari “Raqobat to‘g‘risida”gi qonun davlat xaridlarida tenglik va adolat tamoyillariga qat’iy rioya qilishni talab qilishini ta’kidladi.
Tender natijalarini manipulyatsiya qilish, bog‘langan shaxslar ishtiroki yoki anti-raqobat kelishuvlari qat’iyan taqiqlanadi. Dunyo amaliyotida davlat xaridlaridagi buzilishlarga qarshi kurashish uchun sun’iy intellekt asosidagi tizimlar keng qo‘llanilmoqda.
Bu tizimlar millionlab tranzaksiyalarni real vaqt rejimida tahlil qilib, gumonli past narxlar, “bir kunlik” kompaniyalar yoki ishtirokchilar o‘rtasidagi ko‘rinmas aloqalarni aniqlash imkoniyatiga ega. Bu esa davlat xaridlarining oshkoraligi va qonuniyligini ta’minlashga xizmat qiladi.

В государственных закупках выявлено нарушение на сумму 4,3 млрд сум
Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей опубликовал результаты проверок в сфере государственных закупок. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе этих проверок выявлены незаконные действия на сумму свыше 4,3 миллиарда сум. Расследования по всей стране показали системные проблемы, связанные с нарушением принципов честной конкуренции и прозрачности.
В Республике Каракалпакстан в тендере, организованном санаторием Кунграт, входящим в состав акционерного общества «Узбекские железные дороги», выявлены серьезные нарушения по контракту на сумму 654 миллиона сум. По результатам принятых комитетом мер контракт был отменён, а организатор закупки оштрафован.
В Андижанской области проверены два закупочных процесса местного фтизиатрического санатория. В лотах общей стоимостью 270 миллионов сум были выявлены нарушения законодательства.
Заказчику было вынесено официальное предупреждение, а в отношении ответственного лица дело направлено в суд. В Бухарской области в тендере на поставку продуктов питания на сумму 440 миллионов сум установлено, что конкурсная комиссия предоставила преимущество участникам, не полностью соответствующим квалификационным требованиям, и заказчику было выдано обязательное предписание.
В Навоийской области отдел дошкольного и школьного образования города Газган организовал закупку продуктов питания на сумму 41,2 миллиона сум, выставив на тендер две компании с одним и тем же учредителем. Это считается нарушением закона о конкуренции.
В отношении обеих компаний были возбуждены дела. Также управление по благоустройству города обвинено в несправедливой оценке при закупке оборудования на сумму 63 миллиона сум.
Между компаниями BRIGHT LAND и её конкурентом выявлено антиконкурентное соглашение, за что BRIGHT LAND был наложен крупный финансовый штраф. В Кашкадарьинской области в деятельности Касанского районного отделения Ассоциации махаллей Узбекистана в четырёх тендерах на сумму 70 миллионов сум были нарушены критерии оценки предложений участников.
Документы для привлечения ответственного лица к административной ответственности направлены в суд. В Самаркандской области на электронной платформе etender.uzex.uz выявлено участие двух связанных юридических лиц в семи тендерах на сумму 2,6 миллиарда сум, которые искусственно создали преимущество и устранили реальную конкуренцию, за что суд применил финансовое наказание.
В Сырдарьинской области проверены три государственных закупки Республиканского научно-практического центра дерматовенерологии и косметологии на общую сумму 62 миллиона сум. По результатам возбуждено дело, даны указания по устранению нарушений, материалы переданы в соответствующие органы.
В Ташкентской области в тендере на сумму 271 миллион сум, организованном акционерным обществом «Узбекуголь», выявлено, что компании FOROFFICE и FULL-MIX подали предложения с одного IP-адреса, за что им были наложены штрафы. Представители комитета подчеркнули, что закон «О конкуренции» требует строгого соблюдения принципов равенства и справедливости в государственных закупках.
Манипулирование результатами тендеров, участие связанных лиц или антиконкурентные соглашения категорически запрещены. В мировой практике для борьбы с нарушениями в государственных закупках широко применяются системы на основе искусственного интеллекта.
Эти системы анализируют миллионы транзакций в режиме реального времени, выявляя подозрительно низкие цены, «однодневные» компании или скрытые связи между участниками. Это способствует обеспечению прозрачности и законности государственных закупок.