Toshkentda yer osti yo‘lagi 48 soatda qurildi
Toshkent viloyatida rekord darajada, faqat 48 soat ichida yer osti yo‘lagi qurildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu tarixiy yutuq sifatida e’tirof etilishi mumkin. Biroq, qurilish tezligiga qaramay, fuqarolar tomonidan bir qator savollar paydo bo‘ldi.
Ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilingan matnda muallif yo‘lakda panduslar yo‘qligiga e’tibor qaratgan. Bu esa nogironligi bo‘lgan shaxslar va bolalar aravachasi bilan yuradigan ota-onalar uchun foydalanishni qiyinlashtiradi.
Shunday qilib, loyiha tez qurilgan bo‘lsa-da, undan barcha odamlar foydalanishi mumkin emas. Bu nafaqat ushbu yer osti yo‘lagi, balki boshqa infratuzilma obyektlarida ham uchraydigan muammodir.
Qurilish tezligi ko‘pincha inklyuzivlik tamoyillariga zid keladi va bu sohada yanada e’tibor qaratish zarur. Infratuzilmaning barcha fuqarolar uchun qulay va foydalanishga yaroqli bo‘lishi muhimdir.

В Ташкенте подземный переход построили за 48 часов
В Ташкентской области рекордно быстро, всего за 48 часов, был построен подземный переход. Об этом сообщил Upl.uz.
Это можно считать историческим достижением. Однако, несмотря на скорость строительства, у граждан возникло множество вопросов.
В опубликованном в социальных сетях сообщении автор обратил внимание на отсутствие пандусов в переходе. Это затрудняет использование для людей с ограниченными возможностями и родителей с детскими колясками.
Таким образом, хотя проект был реализован быстро, он не доступен для всех людей. Это проблема не только данного подземного перехода, но и других объектов инфраструктуры.
Скорость строительства часто противоречит принципам инклюзивности, и в этой сфере необходимо уделять больше внимания. Важно, чтобы инфраструктура была удобной и пригодной для использования всеми гражданами.