Chet elda noqonuniy mehnat uchun firmalar jarimaga tortildi
O‘zbekistonda beshta kompaniya chet elda noqonuniy mehnat faoliyati bilan shug‘ullanganlik uchun jami 562,5 million so‘m jarimaga tortildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Migratsiya agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu firmalar zarur litsenziyasiz faoliyat yuritgan. Wolrdvisa, Everyone Consult, Adworld Group, Rich Result va Ravon Consult Group kompaniyalarining har biri 112,5 million so‘m jarima to‘lashga majbur qilindi.
Kompaniya rahbarlariga nisbatan javobgarlik choralari ko‘rilib, ularga qarshi iqtisodiy sudlarda da’volar ochildi. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu tashkilotlar fuqarolardan maslahat xizmatlari nomi ostida pul yig‘ib, amaliy ish bilan ta’minlamagan.
Ular o‘z xizmatlarini ijtimoiy tarmoqlarda faol targ‘ib qilgan. Migratsiya agentligi fuqarolarga ogohlikni oshirishni va litsenziyasiz tashkilotlar orqali ish izlash jiddiy moliyaviy hamda huquqiy muammolarga olib kelishi mumkinligini eslatadi.
Shuning uchun, mehnat faoliyatini tashkil qilishda faqat rasmiy va litsenziyaga ega tashkilotlarga murojaat qilish tavsiya etiladi.

Фирмы были оштрафованы за незаконную работу за границей
В Узбекистане пять компаний были оштрафованы на общую сумму 562,5 миллиона сумов за незаконную трудовую деятельность за рубежом. Об этом сообщает Upl.uz.
По данным Агентства по миграции, эти фирмы работали без необходимой лицензии. Компании Wolrdvisa, Everyone Consult, Adworld Group, Rich Result и Ravon Consult Group были обязаны выплатить штраф в размере 112,5 миллиона сумов каждая.
В отношении руководителей компаний приняты меры ответственности, против них возбуждены иски в экономических судах. Как стало известно, эти организации собирали деньги с граждан под видом консультационных услуг, но не обеспечивали практическую работу.
Они активно продвигали свои услуги в социальных сетях. Агентство по миграции напоминает гражданам о необходимости быть бдительными и предупреждает, что поиск работы через организации без лицензии может привести к серьезным финансовым и правовым проблемам.
Поэтому при организации трудовой деятельности рекомендуется обращаться только в официальные и лицензированные организации.