O‘zbekistonda Qirg‘izistonda zilzila qayd etildi
Favqulodda vaziyatlar vazirligiga qarashli Respublika seysmoprognostik monitoring markazining ma’lumotiga ko‘ra, zilzila manbai Qirg‘iziston hududida joylashgan edi. Zilzila 25 avgust kuni soat 22:59 da yuz berdi.
Uning magnitudasi 4,6, o‘choq chuqurligi esa 15 kilometrni tashkil etdi. Epitsentrda zarb kuchi 5 ballga yetdi.
Epitsentrdan 343 kilometr janubi-sharq yo‘nalishida joylashgan Toshkentda ham yer silkinishi sezildi. Shu bilan birga, mamlakat hududida silkinish kuchi quyidagicha bo‘ldi: Farg‘ona viloyatida 2 ball, Andijon viloyatida esa 2 ballni tashkil etdi.
Ushbu ma’lumotlar hududlarda zilzila xavfsizligini kuzatishda muhim ahamiyatga ega. O‘zbekiston hududida yuzaga kelgan yer silkinishlari aholi va mutasaddilar tomonidan diqqat bilan kuzatib borilmoqda.

В Узбекистане зафиксировано землетрясение в Кыргызстане
По данным Республиканского сейсмопрогностического мониторингового центра, подчинённого Министерству по чрезвычайным ситуациям, источник землетрясения находился на территории Кыргызстана. Землетрясение произошло 25 августа в 22:59.
Его магнитуда составила 4,6, а глубина очага — 15 километров. В эпицентре сила толчков достигла 5 баллов.
В Ташкенте, расположенном в 343 километрах к юго-востоку от эпицентра, также ощущались подземные толчки. При этом сила колебаний на территории страны была следующей: в Ферганской области — 2 балла, в Андижанской области — 2 балла.
Эти данные имеют важное значение для мониторинга сейсмической безопасности в регионах. Подземные толчки, произошедшие на территории Узбекистана, внимательно отслеживаются населением и ответственными лицами.