O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev yangi qarorni imzoladi, unda futbol o‘yinlariga chipta sotib olish tartib-qoidalariga o‘zgartirishlar kiritildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2026 yil 1 martdan boshlab har qanday futbol o‘yini uchun chipta xarid qilishda shaxsni tasdiqlash talab qilinadi. Ushbu chora spekulyatsiya va firibgarliklarning oldini olishga qaratilgan bo‘lib, ayniqsa yirik musobaqalar vaqtida bu kabi muammolar ko‘payadi.
Prezident qaroriga muvofiq, futbol sohasini raqamlashtirish va uning ommaviyligini oshirish maqsadida mamlakatda QR-kodli chipta ro‘yxatga olish tizimi joriy etiladi. Ushbu axborot tizimining barcha texnik hujjatlari 2025 yil dekabr oyining oxirigacha tayyorlanishi rejalashtirilgan.
Tizimni yaratish va boshqa resurslar bilan integratsiya qilish 2026 yil fevral oyida amalga oshiriladi. Yangi choralarning bajarilishini O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasi va Raqamli Texnologiyalar Vazirligi nazorat qiladi.
Tegishli tashkilotlar tizimning uzluksiz ish faoliyatini ta’minlab, chipta sotib olish jarayonini ochiq va shaffof qilishga mas’uldirlar. Bu o‘z navbatida futbol muxlislarining huquqlarini himoya qilishga xizmat qiladi.

Вводится подтверждение личности на футбольных билетах
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подписал новое постановление, в котором внесены изменения в правила покупки билетов на футбольные матчи. Об этом сообщает Upl.uz.
С 1 марта 2026 года при покупке билетов на любой футбольный матч будет требоваться подтверждение личности. Эта мера направлена на предотвращение спекуляций и мошенничества, которые особенно участились во время крупных соревнований.
В соответствии с решением президента, с целью цифровизации футбольной сферы и повышения её массовости в стране будет внедрена система регистрации билетов с QR-кодами. Все технические документы для данной информационной системы планируется подготовить к концу декабря 2025 года.
Создание системы и интеграция с другими ресурсами будет осуществлена в феврале 2026 года. Контроль за выполнением новых мер возложен на Ассоциацию футбола Узбекистана и Министерство цифровых технологий.
Соответствующие организации несут ответственность за бесперебойную работу системы и обеспечение открытости и прозрачности процесса покупки билетов. Это, в свою очередь, будет способствовать защите прав футбольных болельщиков.