2025 yilning yanvaridan iyuniga qadar O‘zbekistonda 68 ta yangi maktab foydalanishga topshirildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasidan olingan. Yangi ochilgan maktablardan 34 tasi qishloq joylarda joylashgan bo‘lib, bu ta’limni yirik shaharlardan tashqarida rivojlantirishga qaratilgan sa’y-harakatlarni ko‘rsatadi.
Maktab qurilishi bo‘yicha Andijon viloyati yetakchilik qilmoqda, u yerda 35 ta yangi ta’lim muassasasi ishga tushirildi. Andijondan keyin Buxoro viloyati 19 ta, Xorazm viloyati 7 ta, Namangan viloyati esa 6 ta maktab bilan ikkinchi o‘rinni egalladi.
Qoraqalpog‘istonda esa 1 ta yangi maktab foydalanishga topshirildi. Ushbu ko‘rsatkichlar ta’lim sohasidagi infratuzilmani yaxshilash va hududlar bo‘yicha ta’lim imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan davlat siyosatining natijasidir.
Maktablar sonining ko‘payishi yosh avlodning sifatli ta’lim olishini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Shu bilan birga, qishloq joylarda ta’lim muassasalarining ko‘payishi hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Davlat tomonidan ta’lim sohasiga ajratilayotgan mablag‘lar samarali ishlatilmoqda va kelgusida ham yangi maktablar qurilishi davom ettiriladi. Bu esa O‘zbekiston ta’lim tizimini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

В первой половине 2025 года было открыто 68 школ
С января по июнь 2025 года в Узбекистане было введено в эксплуатацию 68 новых школ. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные получены из Государственного комитета статистики Республики Узбекистан. Из вновь открытых школ 34 расположены в сельской местности, что свидетельствует о стремлении развивать образование за пределами крупных городов.
По строительству школ лидирует Андижанская область, где было открыто 35 новых образовательных учреждений. За Андижаном следует Бухарская область с 19 школами, Хорезмская область с 7 и Наманганская область с 6 школами, занявшие второе место.
В Каракалпакстане введена в эксплуатацию 1 новая школа. Эти показатели являются результатом государственной политики, направленной на улучшение инфраструктуры в сфере образования и расширение образовательных возможностей по регионам.
Увеличение количества школ имеет важное значение для обеспечения качественного образования молодого поколения. Кроме того, рост числа образовательных учреждений в сельской местности положительно влияет на социально-экономическое развитие регионов.
Средства, выделяемые государством на сферу образования, используются эффективно, и в будущем строительство новых школ будет продолжено. Это будет способствовать дальнейшему укреплению системы образования Узбекистана.