O‘zbekistonda Open Budget loyihasida ovoz berish evaziga pul va’da qiladigan Telegram-botlar paydo bo‘ldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Biroq, ovoz berilgandan so‘ng, ushbu botlar fuqarolarga va’dalangan mablag‘larni to‘lamaydi. O‘zbekiston Respublikasi iqtisodiyot va moliya vazirligi fuqarolarni faqat rasmiy platformalarda ovoz berishga chaqiradi.
Shuningdek, ovoz berish uchun hech qanday pul to‘lanmasligini eslatadi. Shu sababli, yolg‘on va’dalarga ishonmaslik zarur.
Vazirlikdan kelayotgan ma’lumotlarga ko‘ra, fuqarolardan pul evaziga ovoz berish takliflari bo‘yicha ko‘plab murojaatlar kelmoqda, ammo so‘nggi natijada mablag‘lar berilmayapti. Fuqarolardan bunday firibgarliklardan ehtiyot bo‘lishlari va faqat rasmiy manbalarga tayanishlari so‘raladi.
Bu holat qonuniy tartibda hal etilishi uchun zarur choralar ko‘rilmoqda. Ovoz berishda faqat ishonchli va rasmiy saytlardan foydalanish muhimdir.

Не доверяй ботам, обещающим деньги за голос
В Узбекистане в проекте Open Budget появились Telegram-боты, обещающие деньги за голосование. Об этом сообщает Upl.uz.
Однако после голосования эти боты не выплачивают обещанные гражданам средства. Министерство экономики и финансов Республики Узбекистан призывает граждан голосовать только на официальных платформах.
Также напоминается, что за голосование не выплачивается никакая денежная компенсация. Поэтому необходимо не доверять ложным обещаниям.
По информации от министерства, поступает множество обращений от граждан с предложениями голосовать за деньги, однако в итоге средства не предоставляются. Гражданам рекомендуется быть осторожными с такими мошенничествами и опираться только на официальные источники.
Для законного решения данной ситуации принимаются необходимые меры. Важно использовать для голосования только надежные и официальные сайты.