Sankt-Peterburg yaqinidagi Yanino-1 qishlog‘ida O‘zbekiston va Tojikiston fuqarolari ishtirokidagi jamoaviy janjal yuz berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlarning ma’lumotlariga ko‘ra, mojaroning sababi qurilish maydonchasida yuzaga kelgan kundalik tortishuv bo‘lgan. Janjal tezda keng ko‘lamli to‘qnashuvga aylanib, mahalliy aholi e’tiborini tortdi.
Huquq-tartibot idoralari hodisaga tezkor javob qaytarib, o‘tkazilgan reyd davomida 30 nafar Tojikiston va O‘zbekiston fuqarolari politsiya bo‘limlariga olib ketildi. Surishtiruv davomida uch nafar 22 dan 26 yoshgacha bo‘lgan Tojikiston fuqarolari janjalni boshlagani aniqlanib, ularga Rossiya Federatsiyasi Jinoyat kodeksining 213-moddasi — "xuliganlik" bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.
Qolgan 23 nafar ishtirokchi, jumladan 14 nafari Tojikiston va 9 nafari O‘zbekiston fuqarolari ma’muriy javobgarlikka tortildi. Bundan tashqari, ushlangan O‘zbekiston fuqarolaridan biri Rossiya hududida noqonuniy bo‘lib chiqdi va u maxsus muassasaga joylashtirildi.
Ushbu shaxs keyinchalik mamlakatdan chiqarilishi rejalashtirilmoqda. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar vaziyatni nazorat ostida ushlab, qonuniy choralar ko‘rmoqda.

Возле Санкт-Петербурга произошла массовая драка
В деревне Янино-1 под Санкт-Петербургом произошла массовая драка с участием граждан Узбекистана и Таджикистана. Об этом сообщил Upl.uz.
По данным правоохранительных органов, причиной конфликта стали ежедневные споры на строительной площадке. Драка быстро переросла в масштабное столкновение и привлекла внимание местных жителей.
Правоохранительные органы оперативно отреагировали на происшествие, в ходе рейда в отделы полиции были доставлены 30 граждан Таджикистана и Узбекистана. В ходе расследования было установлено, что трое граждан Таджикистана в возрасте от 22 до 26 лет начали драку, в отношении них возбуждено уголовное дело по статье 213 Уголовного кодекса Российской Федерации — "хулиганство".
Остальные 23 участника, в том числе 14 граждан Таджикистана и 9 граждан Узбекистана, привлечены к административной ответственности. Кроме того, один из задержанных граждан Узбекистана оказался находящимся на территории России незаконно и был помещён в специальное учреждение.
Данный человек впоследствии планируется к выдворению из страны. Правоохранительные органы держат ситуацию под контролем и принимают законные меры.