O‘zbekiston aholi soni 38 milliondan oshdi
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasining rasmiy saytida mamlakat aholisining soni 38 milliondan oshgani qayd etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yil 28 avgust soat 10:20 holatiga ko‘ra, doimiy aholi soni 38 000 077 kishini tashkil etdi. Shundan 19 136 839 nafari erkaklar, 18 863 238 nafari ayollardir.
Aholi soni bo‘yicha o‘rnatilgan ma’lumotlarda erkaklar va ayollar o‘rtasidagi farq 273 601 kishini tashkil qildi, bu farq erkaklar foydasiga hisoblanadi. Biroq, yillar davomida erkaklar va ayollar soni orasidagi tafovut kamayib bormoqda.
Bu holat aholi tarkibining barqarorlashishiga va jinslar nisbati muvozanatining yaxshilanishiga ishora qiladi. Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan keltirilgan ushbu ma’lumotlar mamlakatimiz aholisining o‘sishini aniq ko‘rsatmoqda va demografik holatni tahlil qilish uchun muhim ahamiyatga ega.
Shuningdek, aholining yoshi, jinsi va boshqa ko‘rsatkichlari bo‘yicha batafsil ma’lumotlar ham rasmiy manbalarda mavjud. Bu ma’lumotlar ijtimoiy va iqtisodiy siyosatni shakllantirishda asos sifatida xizmat qiladi.
Davlat statistika qo‘mitasi aholining doimiy monitoringini olib borishda davom etadi va yangi ma’lumotlarni muntazam ravishda e’lon qiladi.

Численность населения Узбекистана превысила 38 миллионов
На официальном сайте Государственного комитета статистики Республики Узбекистан отмечено, что численность населения страны превысила 38 миллионов. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно данным, по состоянию на 28 августа 2024 года в 10:20 постоянное население составило 38 000 077 человек. Из них 19 136 839 мужчины и 18 863 238 женщины.
По установленным данным о численности населения разница между количеством мужчин и женщин составила 273 601 человек, в пользу мужчин. Однако с годами разрыв между числом мужчин и женщин сокращается.
Это свидетельствует о стабилизации состава населения и улучшении баланса полов. Представленные Государственным комитетом статистики данные ясно показывают рост населения нашей страны и имеют важное значение для анализа демографической ситуации.
Кроме того, в официальных источниках доступны подробные данные по возрасту, полу и другим показателям населения. Эти данные служат основой для формирования социальной и экономической политики.
Государственный комитет статистики продолжает постоянный мониторинг населения и регулярно публикует новые данные.