Maktab rahbarlari maoshi 20 foizga oshiriladi
2025 yilning 1 sentyabridan boshlab O‘zbekistonda ta’lim muassasalari rahbarlarining ish haqlari oshiriladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu qaror 2025 yil mart oyida qabul qilingan farmonga asosan amalga oshirilmoqda. Xususan, kuz oylaridan boshlab maktab direktorlarining maoshlari 20 foizga, ularning o‘rinbosarlarining maoshlari esa 15 foizga ko‘payadi.
Shuningdek, 2026 yilning 1 yanvaridan boshlab rahbarlarga KPI asosida mukofotlar joriy etiladi. Direktorlar uchun bu mukofot 20 foizni, ularning o‘rinbosarlari uchun esa 10 foizni tashkil etadi.
Bundan tashqari, bog‘cha mudirlarining ish haqlari ham oshiriladi. Ushbu chora-tadbirlar ta’lim sohasidagi rahbarlarning moddiy holatini yaxshilash va ularning ish samaradorligini oshirishga qaratilgan.
O‘zbekistonda ta’lim sifatini yaxshilash maqsadida rahbarlarga qo‘shimcha rag‘batlar yaratish davom ettirilmoqda.

Зарплата руководителей школ будет увеличена на 20 процентов
С 1 сентября 2025 года в Узбекистане будут увеличены зарплаты руководителей образовательных учреждений. Об этом сообщает Upl.uz.
Это решение реализуется на основании указа, принятого в марте 2025 года. В частности, с осени зарплаты директоров школ увеличатся на 20 процентов, а зарплаты их заместителей — на 15 процентов.
Кроме того, с 1 января 2026 года для руководителей будут введены премии на основе KPI. Для директоров эта премия составит 20 процентов, для их заместителей — 10 процентов.
Также будут увеличены зарплаты заведующих детскими садами. Эти меры направлены на улучшение материального положения руководителей в сфере образования и повышение их эффективности работы.
В Узбекистане продолжается создание дополнительных стимулов для руководителей с целью повышения качества образования.