O‘zbekiston fuqarolari xorijda davlat himoyasida qoladi
O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi rasmiy Telegram kanalida bayonot berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Unda ta’kidlanishicha, respublika fuqarolari joylashgan hududdan qat’i nazar davlat himoyasi va yurisdiktsiyasi ostida bo‘ladi. Bu bayonot Moskvaga yaqin Ximki shahrida yuz bergan voqea tarqalganidan keyin e’lon qilindi.
Keltirilgan videoda, «TRT rus tilida» kanali tomonidan tarqatilgan, mahalliy aholi vakili bilan O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan taksi haydovchisi o‘rtasida so‘zli janjal qayd etilgan. Nafratga asoslangan so‘zlar ishlatilgan, jumladan, haydovchiga nisbatan «Sen ruslarning qullisan» degan haqoratlar aytilgan.
Qarama-qarshi taraf haydovchining ish izlab O‘zbekistondan kelgani, u yerda imkoniyatlar yo‘qligi aytilgan. «O‘zbekistonda hech narsa topolmading, bizga kelib ishlaysan.
Bu yerda o‘zingning uying emas, ish qil» degan so‘zlar ishlatilgan. Guvohlarning ma’lum qilishicha, janjalning sababi yo‘l harakati vaziyatidan kelib chiqqan: taksi haydovchisi axlat tashuvchi mashinaga yo‘l berish uchun bir oz vaqtga hovliga kirishni to‘xtatgan, bu esa mahalliy fuqaroning noto‘g‘ri munosabatiga sabab bo‘lgan.
Haydovchi esa tinchlikni saqlab, raqibni xotirjamlikka chaqirib, voqea joyidan ketgan. Tashqi ishlar vazirligi rasmiy bayonotida ta’kidlanishicha, O‘zbekiston fuqarolarining xorijdagi huquq va manfaatlarini himoya qilish Konstitutsiya, milliy qonunchilik va xalqaro huquq normalariga asoslanadi.
Huquqlar buzilganda yoki sha’ni kamsitilganda, fuqarolar darhol yashayotgan mamlakatning tegishli huquqni muhofaza qiluvchi organlariga murojaat qilishlari lozim. Shuningdek, ular O‘zbekiston diplomatik vakolatxonalari yoki konsullik muassasalaridan huquqiy va konsullik yordam olish huquqiga ega.
Vazirlik ta’kidlaganidek, vatandoshlarni himoya qilish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib, bu vazifa davlat zimmasidagi majburiyatlar doirasida amalga oshiriladi. Matbuot xizmati ma’lum qilishicha, e’lon umumiy xarakterga ega bo‘lib, xorijda bo‘lgan barcha fuqarolarga mo‘ljallangan.
Shu bilan birga, bu bayonot Ximkidagi voqeaga ham javob sifatida chiqarilgan. Hozirga qadar jarohatlangan haydovchidan konsullikka rasmiy murojaat kelmagan.
Rossiyadan O‘zbekistonga yuborilayotgan mehnat migrantlari pul o‘tkazmalari mamlakat iqtisodiyotining muhim qismi hisoblanadi. Rossiya Markaziy bankining ma’lumotlariga ko‘ra, 2023 yilda Rossiyadan O‘zbekistonga jismoniy shaxslar tomonidan yuborilgan pul o‘tkazmalari hajmi 10 milliard dollardan oshdi.

Граждане Узбекистана будут находиться под государственной защитой за рубежом
Министерство иностранных дел Узбекистана опубликовало заявление в официальном Telegram-канале. Об этом сообщил Upl.uz.
В нем подчеркивается, что граждане республики находятся под государственной защитой и юрисдикцией независимо от места их пребывания. Это заявление было опубликовано после распространения информации о происшествии в городе Химки, недалеко от Москвы.
В представленном видео, распространённом каналом «TRT на русском», зафиксирован словесный конфликт между местным жителем и таксистом, являющимся гражданином Узбекистана. Использовались слова, основанные на ненависти, в том числе оскорбления в адрес водителя, такие как «Ты раб русских».
Противоположная сторона утверждала, что водитель приехал из Узбекистана в поисках работы, так как там нет возможностей. «Ты ничего не нашёл в Узбекистане, приезжай к нам работать.
Здесь это не твой дом, работай», — звучали слова. По словам свидетелей, причиной конфликта стала дорожная ситуация: таксист на время остановился во дворе, чтобы уступить дорогу мусоровозу, что вызвало негативную реакцию местного жителя.
Водитель сохранил спокойствие, призвал оппонента к спокойствию и покинул место происшествия. В официальном заявлении Министерства иностранных дел подчеркивается, что защита прав и интересов граждан Узбекистана за рубежом основывается на Конституции, национальном законодательстве и нормах международного права.
В случае нарушения прав или оскорбления достоинства граждане должны незамедлительно обращаться в соответствующие правоохранительные органы страны пребывания. Также они имеют право на получение правовой и консульской помощи в дипломатических представительствах или консульских учреждениях Узбекистана.
Как отмечает министерство, защита соотечественников является одним из приоритетных направлений государственной политики и осуществляется в рамках государственных обязательств. По информации пресс-службы, опубликованное заявление носит общий характер и адресовано всем гражданам, находящимся за рубежом.
Вместе с тем, это заявление также является ответом на инцидент в Химках. На данный момент в консульство не поступало официальных обращений от пострадавшего водителя.
Переводы денежных средств трудовых мигрантов из России в Узбекистан составляют важную часть экономики страны. По данным Центрального банка России, в 2023 году объем денежных переводов физических лиц из России в Узбекистан превысил 10 миллиардов долларов.