Andijonda hokim o‘rinbosari va xodim poraxo‘rlikda ayblandi
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tekshiruv natijasida Andijon viloyati Ekologiya boshqarmasining yuqori martabali xodimi bilan Jalolquduq tumani hokimining o‘rinbosari jinoyat sherikchiligi qilishganligi aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ular Xonobod shahrida joylashgan fermer xo‘jaligining boshlig‘idan 10 sotix yer maydonini qayta rasmiylashtirishni talab qilishgan. Buning evaziga ular fermer xo‘jaligi rahbaridan aniqlangan 4,1 milliard so‘mlik zarar summasini undirib olmaslik hamda jarima miqdorini o‘n barobar oshirish jazosi qo‘llanmasligini va’da qilishgan.
Shuningdek, ular Andijon tumanlararo ma’muriy sudidagi ish jarayonida ma’muriy sudlovda ham yordam berishni va’da qilgan. Mazkur holat yuzasidan hokim o‘rinbosarining akasi fermer xo‘jaligi rahbaridan kadastr hujjatlarini olgan vaqtida ushlangan.
U bu hujjatlarni xotinining nomiga qayta rasmiylashtirish uchun notariusga topshirishga harakat qilgan. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 2-qismi, “Poraxo‘rlik” moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

В Андижане заместитель хокима и сотрудник обвиняются в коррупции
По результатам проверки, проведённой сотрудниками органов внутренних дел, было выявлено, что высокопоставленный сотрудник Экологического управления Андижанской области и заместитель хокима Джалалкудукского района совершили преступное соучастие. Об этом сообщил Upl.uz.
Они требовали от руководителя фермерского хозяйства, расположенного в городе Хонобод, переоформить 10 соток земли. В обмен они обещали не взыскивать с руководителя фермерского хозяйства ущерб в размере 4,1 миллиарда сумов и не применять наказание в виде увеличения штрафа в десять раз.
Кроме того, они обещали помочь в административном судопроизводстве в межрайонном административном суде Андижана. По данному факту брат заместителя хокима был задержан при получении кадастровых документов от руководителя фермерского хозяйства.
Он пытался передать эти документы нотариусу для переоформления на имя своей жены. По данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи «Коррупция» Уголовного кодекса Республики Узбекистан.