Samarkandda elektr energiyasi o‘g‘irligi aniqlandi
Samarkand viloyatida elektr energiyasining noqonuniy ishlatilishi holatlari aniqlanib, bu haqda Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati ma’lum qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tayloq tumanidagi Bosh prokuratura huzuridagi Departament xodimlari tomonidan “K.A.” fermer xo‘jaligi faoliyati bo‘yicha dastlabki tekshiruv o‘tkazildi. Tekshiruv jarayonida fermer xo‘jaligi rahbari o‘z xohishi bilan suv nasoslarini elektr tarmog‘iga ulab, davlatga jami 267 million so‘mlik zarar yetkazgani aniqlandi.
Shuningdek, Jomboy tumanida “S.G.” mas’uliyati cheklangan jamiyati rahbari do‘kon binosini noqonuniy ravishda elektr tarmog‘iga ulab, tijorat maqsadlarida elektr energiyasidan foydalangani uchun 134,1 million so‘mlik zarar keltirgan. Urgut tumanida esa bir fuqaro suv nasosini noqonuniy elektr tarmog‘iga ulab, energiya ta’minoti tashkilotiga 127,4 million so‘mlik zarar yetkazgani aniqlangan.
Mazkur holatlarning barchasi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “O‘g‘rilik” moddasi bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan. Bu kabi holatlar elektr energiyasini noqonuniy ishlatishga qarshi kurashish va qonun ustuvorligini ta’minlash uchun jiddiy choralar ko‘rilayotganini ko‘rsatadi.

В Самарканде выявлена кража электроэнергии
В Самаркандской области выявлены случаи незаконного использования электроэнергии, о чем сообщил пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре. Об этом сообщает Upl.uz.
В Тайлакском районе сотрудники Департамента при Генеральной прокуратуре провели предварительную проверку деятельности фермерского хозяйства «К.А.». В ходе проверки было установлено, что руководитель фермерского хозяйства по собственной инициативе подключил водяные насосы к электросети, причинив государству ущерб на сумму 267 миллионов сум.
Кроме того, в Джамбайском районе руководитель общества с ограниченной ответственностью «С.Г.» незаконно подключил здание магазина к электросети и использовал электроэнергию в коммерческих целях, причинив ущерб на сумму 134,1 миллиона сум. В Ургутском районе один гражданин незаконно подключил водяной насос к электросети, причинив ущерб организации по обеспечению энергоснабжения на сумму 127,4 миллиона сум.
По всем указанным фактам возбуждены уголовные дела по статье «Кража» Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Такие случаи свидетельствуют о серьезных мерах, принимаемых для борьбы с незаконным использованием электроэнергии и обеспечения верховенства закона.