Ichki ishlar vazirligi Namangandagi voqea yuzasidan rasmiy izoh berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
14 avgust kuni 34 yoshli Namanganlik O. A.
oilaviy mojaro sababli ichki ishlar bo‘limiga olib kelingan. Ma’lum qilinishicha, profilaktik suhbatdan so‘ng, u o‘sha kuni uyiga qaytarilgan.
Biroq, 16 avgustda O. A.
sog‘ligining yomonlashuvi sababli tibbiy yordamga murojaat qilgan. Hududiy Ombudsman vakili vaziyatni shaxsan nazoratga olgan.
U barcha holatlarni o‘rganib, Namangan viloyati ichki ishlar boshqarmasi va shahar prokuraturasiga rasmiy so‘rovlar yuborgan. Tekshiruv natijasida Chust tumani ichki ishlar bo‘limi profilaktika inspektori, mayor D.
B. lavozimidan ozod etilgan.
Ombudsman xabariga ko‘ra, uning lavozimidan bo‘shatilishiga xizmat burchiga beparvo va hurmatsiz munosabat, xizmat hududida asossiz yo‘qlik hamda ichki ishlar xodimlari kasbiy va xizmat etikasi kodeksining jiddiy buzilishi sabab bo‘lgan. Hozirda Namangan prokuraturasi O.
A.ga yetkazilgan tan jarohatlari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘agan. Ish O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 104-moddasi 1-qismi (“Qasddan og‘ir tan jarohati yetkazish”) bo‘yicha taqdim etilgan.

В Намангане сотрудник внутренних дел был освобожден от должности
Министерство внутренних дел дало официальный комментарий по инциденту в Намангане. Об этом сообщил Upl.uz.
14 августа 34-летний житель Намангана О. А.
был доставлен в отдел внутренних дел из-за семейного конфликта. По информации, после профилактической беседы его в тот же день отпустили домой.
Однако 16 августа О. А.
обратился за медицинской помощью из-за ухудшения состояния здоровья. Представитель территориального омбудсмена лично взял ситуацию под контроль.
Он изучил все обстоятельства и направил официальные запросы в Главное управление внутренних дел Наманганской области и городскую прокуратуру.
По результатам проверки инспектор по профилактике отдела внутренних дел Чустского района, майор Д.
Б. был уволен с должности.
По сообщению омбудсмена, причиной увольнения стали халатное и неуважительное отношение к служебным обязанностям, необоснованное отсутствие на службе, а также серьезные нарушения профессионального и служебного этического кодекса сотрудников внутренних дел. В настоящее время прокуратура Намангана возбудила уголовное дело по факту телесных повреждений, нанесённых О.
А.
Дело возбуждено по статье 104 часть 1 Уголовного кодекса Республики Узбекистан («Умышленное причинение тяжкого телесного повреждения»).