Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan noqonuniy qum qazib olish holati aniqlangani haqida xabar berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Samarqand tumani bo‘yicha Bosh prokuratura huzuridagi Departament xodimlari tomonidan o‘tkazilgan dastlabki tekshiruvda, "J.Q." mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan "Ilonsoy-1" qum konidan ruxsatsiz qum qazib olingani aniqlangan. Mazkur faoliyat ajratilgan maydon chegaralaridan tashqarida, maxsus texnika yordamida amalga oshirilgan.
Natijada, noqonuniy ravishda jami 11,2 ming kvadrat metr qum qazib olingan. Departament xabariga ko‘ra, qum qayta tiklanmaydigan tabiiy resurslarga kiradi va shu tariqa mazkur korxona davlat va jamiyatga katta miqdorda zarar yetkazgan.
Umumiy zarar miqdori 2,8 milliard so‘mni tashkil etadi. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Davlat tashkiloti yoki nodavlat tijorat tashkiloti mansabdor shaxslarining vakolatlaridan suiiste’mol qilishi” va “O‘zini-o‘zi boshqarish” moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.

В Самарканде раскрыта незаконная добыча песка
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре сообщила о выявлении факта незаконной добычи песка. Об этом сообщил Upl.uz.
В ходе предварительной проверки, проведённой сотрудниками Департамента при Генеральной прокуратуре по Самаркандскому району, было установлено, что ООО "J.Q." осуществляло добычу песка на месторождении "Илонсой-1" без разрешения. Данная деятельность проводилась за пределами выделенного участка с использованием специальной техники.
В результате незаконно добыто в общей сложности 11,2 тысячи квадратных метров песка. По сообщению Департамента, песок относится к невозобновляемым природным ресурсам, и таким образом данное предприятие нанесло значительный ущерб государству и обществу.
Общий размер ущерба составляет 2,8 миллиарда сумов. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Злоупотребление полномочиями должностными лицами государственных или негосударственных коммерческих организаций» и «Самоуправство».