Shota Rustaveli ko‘chasida keng rekonstruksiya boshlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi Shota Rustaveli ko‘chasini keng qamrovli rekonstruksiya qilishni e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha transport oqimini optimallashtirish va yo‘l harakati ishtirokchilari uchun infratuzilmani yaxshilashga qaratilgan. Rekonstruksiya ishlaridan so‘ng, ko‘cha jami o‘n chiziqqa bo‘linadi.
Ularning olti chizig‘i avtomobillar uchun, ikki chizig‘i markazda joylashgan jamoat transporti uchun ajratiladi. Shuningdek, ikki chiziq yo‘l chetidagi avtoturargohlar uchun mo‘ljallangan bo‘ladi.
Loyihada 11 ta yangi avtobus bekati qurish, taxminan 500 ta avtoturargoh joylarini tashkil etish va maxsus velosiped yo‘laklarini yaratish ham ko‘zda tutilgan. Xavfsizlikni ta’minlash maqsadida 21 ta piyoda va velosiped o‘tish joylari jihozlanadi.
Transport vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu o‘zgarishlar jamoat transportining samaradorligini sezilarli darajada oshiradi. Avtobus qatnovlari soni kuniga 2069 tadan 2868 taga, ya’ni 40 foizga ko‘payadi.
Yo‘lovchi oqimi esa ikki barobar oshib, kuniga 300 ming kishiga yetadi. Avtobusda o‘rtacha yo‘l davomiyligi 25 daqiqadan 18 daqiqaga qisqaradi, o‘rtacha tezlik esa 18,5 km/soatdan 23,6 km/soatga oshadi.
Avtobuslar harakati oralig‘i esa 7 daqiqagacha qisqartiriladi. Ushbu o‘zgarishlar yo‘lovchilar uchun qulaylik va xavfsizlikni yaxshilashga xizmat qiladi.

На улице Шота Руставели начинается масштабная реконструкция
Министерство транспорта Республики Узбекистан объявило о масштабной реконструкции улицы Шота Руставели. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот проект направлен на оптимизацию транспортного потока и улучшение инфраструктуры для участников дорожного движения. После реконструкции улица будет разделена на десять полос.
Шесть из них будут предназначены для автомобилей, две полосы в центре — для общественного транспорта. Также две полосы будут выделены для парковок вдоль дороги.
В проекте предусмотрено строительство 11 новых автобусных остановок, организация примерно 500 парковочных мест и создание специальных велосипедных дорожек. Для обеспечения безопасности будет оборудовано 21 пешеходный и велосипедный переход.
По данным Министерства транспорта, эти изменения значительно повысят эффективность общественного транспорта. Количество автобусных рейсов увеличится с 2069 до 2868 в день, то есть на 40 процентов.
Пассажиропоток удвоится и достигнет 300 тысяч человек в день. Средняя продолжительность поездки на автобусе сократится с 25 до 18 минут, а средняя скорость повысится с 18,5 км/ч до 23,6 км/ч.
Интервал движения автобусов сократится до 7 минут. Эти изменения направлены на повышение удобства и безопасности для пассажиров.