Shota Rustaveli ko‘chasida keng qamrovli rekonstruksiya boshlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi Shota Rustaveli ko‘chasini keng qamrovli rekonstruksiya qilishni e’lon qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha transport oqimini samaraliroq tashkil etish hamda barcha yo‘l harakati ishtirokchilari uchun infratuzilmani yaxshilashga qaratilgan. Rekonstruksiya yakunlangach, ko‘cha 10 ta yo‘l qatnoviga bo‘linadi.
Ulardan 6 tasi avtomobillar uchun, 2 tasi jamoat transportiga ajratilgan bo‘lib, ular markazda joylashadi. Shuningdek, 2 ta yo‘l chetida to‘xtash joylari uchun ajratilgan qatnovlar bo‘ladi.
Loyihada 11 ta yangi avtobus bekati qurilishi, taxminan 500 ta avtomobil uchun to‘xtash joylari tashkil etilishi va maxsus velosiped yo‘laklari barpo etilishi ko‘zda tutilgan. Yo‘l xavfsizligini ta’minlash maqsadida 21 ta piyoda va velosiped o‘tish joylari jihozlanadi.
Ushbu o‘zgarishlar jamoat transportining samaradorligini sezilarli darajada oshirishga xizmat qiladi. Transport vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, avtobus qatnovlari soni kuniga 2069 dan 2868 taga, ya’ni 40 foizga ko‘payadi.
Yo‘lovchilar oqimi ikki barobarga oshib, kuniga 300 ming kishiga yetadi. Avtobusda o‘rtacha yo‘l olish vaqti 25 daqiqadan 18 daqiqagacha qisqaradi, o‘rtacha tezlik esa 18,5 dan 23,6 kilometr soatga ko‘tariladi.
Avtobuslar harakati oralig‘i 7 daqiqagacha qisqartiriladi. Bu esa yo‘lovchilarga qulaylik yaratadi hamda transport tizimining samaradorligini oshiradi.

На улице Шота Руставели начнется масштабная реконструкция
Министерство транспорта Республики Узбекистан объявило о масштабной реконструкции улицы Шота Руставели. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот проект направлен на более эффективную организацию транспортного потока и улучшение инфраструктуры для всех участников дорожного движения. После завершения реконструкции улица будет разделена на 10 полос движения.
Из них 6 будут предназначены для автомобилей, 2 — для общественного транспорта, которые расположатся в центре. Также будут 2 полосы по краям для остановок.
В проекте предусмотрено строительство 11 новых автобусных остановок, организация парковочных мест примерно на 500 автомобилей и создание специальных велосипедных дорожек. Для обеспечения безопасности дорожного движения будет оборудовано 21 пешеходный и велосипедный переход.
Эти изменения значительно повысят эффективность общественного транспорта. По данным Министерства транспорта, количество автобусных рейсов увеличится с 2069 до 2868 в день, то есть на 40 процентов.
Поток пассажиров удвоится и достигнет 300 тысяч человек в день. Среднее время поездки на автобусе сократится с 25 до 18 минут, а средняя скорость повысится с 18,5 до 23,6 километров в час.
Интервал движения автобусов сократится до 7 минут. Это создаст удобства для пассажиров и повысит эффективность транспортной системы.