Sariosiyo hokim o‘rinbosari paxta terimiga majburladi
Sariosiyo tumani hokimi o‘rinbosari Dilfuza Toshmatova paxta terimiga majburlash bilan bog‘liq mojaroning markazida qolgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Kun.uz axborot agentligi xabariga ko‘ra, u har bir mahalladan besh nafar kishini dalada ishlashga jalb qilishni talab qilgan. Majburlikka qarshilik ko‘rsatganlar tahqir va tahdidga uchragan.
Toshmatova ayollarni «vijdonsiz» deb atab, terimda qatnashishni istamaganlarni ishdan bo‘shatish bilan qo‘rqitgan. Tumanning o‘rinbosari har bir faoldan besh kishini olib chiqishni, shunda jami 150 ishchi maydonni tezda tozalashi kerakligini ta’kidlagan.
U ishni tez va ko‘p miqdorda bajarishni talab qilgan, shunda fermerlar undan qochib, yana chaqirmasligini istagan. Faollar bilan gaplashar ekan, Toshmatova qat’iy ohangda ertaroq dalaga kelishni va belgilangan me’yorga erishishni talab qilgan.
U istaganlar ariza yozib, ishdan chiqishi mumkinligini bildirgan, aks holda berilgan vazifani shikoyatsiz bajarish zarurligini aytgan. U shunday degan: «Ertaroq kelib, me’yorni bajarsangiz, hammamiz erta chiqamiz.
Nima uchun hali hech kim yo‘q? Ayol emasmisan, vijdonsizsanmi?
Agar kelgan bo‘lsang, tezroq kel, ishlashni istamasang, ket!» Dilfuza Toshmatova 2022 yildan beri oila va ayollar ishlari bo‘yicha hokim o‘rinbosari lavozimida faoliyat yuritmoqda.

Заместитель хокима Сариосийского района заставлял собирать хлопок
Заместитель хокима Сариасийского района Дилфуза Тошматова оказалась в центре конфликта, связанного с принуждением к сбору хлопка. Об этом сообщает Upl.uz.
По информации информационного агентства Kun.uz, она требовала привлечь к работе в поле по пять человек из каждого махалля. Те, кто сопротивлялся принуждению, подвергались оскорблениям и угрозам.
Тошматова называла женщин «бессовестными» и угрожала увольнением тем, кто не хотел участвовать в сборе хлопка. Заместитель района настаивала, чтобы каждый активист вывел по пять человек, чтобы всего 150 рабочих быстро очистили поле.
Она требовала выполнять работу быстро и в большом объёме, чтобы фермеры избегали её и больше не звали. Разговаривая с активистами, Тошматова в строгом тоне требовала приходить в поле раньше и достигать установленной нормы.
Она сообщила, что желающие могут написать заявление и уволиться, в противном случае необходимо без жалоб выполнять поставленные задачи. Она сказала: «Если придёте раньше и выполните норму, мы все уйдём раньше.
Почему ещё никого нет? Ты не женщина, ты бессовестная?
Если пришла, приходи быстрее, если не хочешь работать — уходи!» Дилфуза Тошматова с 2022 года занимает должность заместителя хокима по делам семьи и женщин.