Qashqadaryoda pora bilan firibgarlikda gumonlanuvchi ushlangan
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida moliyaviy firibgarlikda gumon qilingan shaxs ushlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tadbir Qarshi shahrida, Qashqadaryo viloyatida amalga oshirildi. Ushlangan shaxs "Vatanparvar" tashkilotining viloyat kengashi raisining o‘rinbosari bo‘lib, u xizmat xonasida 20 million so‘m miqdoridagi pullarni olgan vaqtida qo‘lga olindi.
Mazkur pul maxsus kimyoviy modda bilan oldindan belgilangan edi. Gumon qilinuvchining aytishicha, u ushbu mablag‘ evaziga fuqaroning o‘g‘liga haydovchilik guvohnomasini imtihonsiz olishda yordam berishni va’da qilgan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 3-qismi — firibgarlik va 211-moddasi 1-qismi — pora berishda yordam berish bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Gumon qilinuvchiga yetti yildan sakkiz yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Hozirda tergov harakatlari davom ettirilmoqda. Ushbu holat yuzasidan qo‘shimcha ma’lumotlar taqdim etiladi.

В Кашкадарье задержан подозреваемый в коррупции и мошенничестве
В ходе оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками Государственной службы безопасности, был задержан подозреваемый в финансовом мошенничестве. Об этом сообщил Upl.uz.
Мероприятие прошло в городе Карши, Кашкадарьинской области. Задержанный является заместителем председателя областного совета организации «Ватанпарвар» и был задержан в служебном кабинете при получении 20 миллионов сум.
Деньги были заранее помечены специальным химическим веществом. По словам подозреваемого, он обещал помочь гражданину получить водительское удостоверение для сына без сдачи экзаменов за указанную сумму.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 168 часть 3 — мошенничество и статье 211 часть 1 — пособничество во взяточничестве Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Подозреваемому грозит наказание в виде лишения свободы на срок от семи до восьми лет.
В настоящее время продолжаются следственные действия. Дополнительная информация по данному случаю будет предоставлена.