Sariosiyo hokimi o‘rinbosari majburiy mehnatda ayblandi
Ijtimoiy tarmoqlarda Sariosiyo tumani hokimi o‘rinbosari, ayollar ishlari bo‘yicha mas’ul Dilfuza Toshmatova mahalliy faollarni maydonda majburan ishlatgani, ularga haqorat va tahdid qilgani haqida ma’lumot tarqaldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshmatova “Norma – besh kishi. Ertaga 150 kishi maydonni to‘liq tozalashi kerak.
Fermer bizdan qochishi va yana taklif qilmasligi lozim, buning uchun ko‘proq odam kerak”, deb aytgan. U faollarga qattiq murojaat qilib, “Erta kelib, normani bajarsangiz, hammamiz erta ketamiz.
Nima uchun hali hech kim yo‘q? Sen ayol emisan yoki yo‘q, uyatsiz?
Agar kelsang, tezroq shu yerga kel, ishlashni istamasang, ket!” degan. O‘zbekiston Respublikasi Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi matbuot xizmati vaziyatni o‘rganib, izoh berdi.
O‘tkazilgan tekshiruv natijasida Sariosiyo tumani hokimi o‘rinbosari mahalla faollariga majburan 5-10 nafar fuqaroni paxta terimiga jalb qilish bo‘yicha ko‘rsatma bergani tasdiqlandi. Unga nisbatan Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51-moddasi birinchi qismi asosida 50 bazaviy hisoblash miqdorida jarima qo‘llanildi.
Bu qonunda belgilangan eng kam jazodir. Majburiy mehnat Mehnat kodeksining 5-moddasida taqiqlangan.
Bundan tashqari, mehnatga majburlash 51-moddasining birinchi qismi bo‘yicha 50 dan 100 bazaviy hisoblash miqdorigacha jarima solinishiga sabab bo‘lishi mumkin. Fuqarolarga 1176 yoki (71) 200-06-00 raqamlariga murojaat qilish imkoniyati eslatildi, shuningdek, maxfiylik kafolatlanadi.

Заместитель хокима Сариасийо обвинён в принудительном труде
В социальных сетях распространилась информация о том, что заместитель хокима Сариасийского района, ответственный за женские вопросы Дилфуза Тошматова принудительно заставляла местных активистов работать на площади, оскорбляла и угрожала им. Об этом сообщил Upl.uz.
Тошматова сказала: «Норма – пять человек. Завтра 150 человек должны полностью очистить площадь.
Фермер должен от нас убежать и больше не приглашать, для этого нужно больше людей», – сказала она. Она строго обратилась к активистам: «Если придёте рано и выполните норму, мы все уйдём рано.
Почему ещё никого нет? Ты женщина или нет, бесстыжая?
Если придёшь, приходи скорее сюда, если не хочешь работать – уходи!» Министерство занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан изучило ситуацию и дало комментарий.
По результатам проведённой проверки было подтверждено, что заместитель хокима Сариасийского района дал указание местным активистам принудительно привлечь 5-10 граждан к сбору хлопка. В отношении неё была применена административная ответственность по первой части статьи 51 Кодекса об административной ответственности в виде штрафа в размере 50 базовых расчетных величин.
Это минимальное наказание, предусмотренное законом. Принудительный труд запрещён статьёй 5 Трудового кодекса.
Кроме того, принуждение к труду может повлечь наложение штрафа от 50 до 100 базовых расчетных величин по первой части статьи 51. Гражданам напомнили о возможности обращаться по номерам 1176 или (71) 200-06-00, при этом гарантируется конфиденциальность.