Toshkent viloyati bojxona boshqarmasi axborot xizmatining xabar berishicha, bojxonadan yashirilgan 143 ta smartfon aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Toshkent viloyati bojxona boshqarmasining kontrabanda bilan kurashish bo‘limi xodimlari, Davlat xavfsizlik xizmati chegara qo‘shinlari va “Yallama” chegara bojxona posti xodimlari bilan hamkorlikda Qozog‘istondan O‘zbekistonga kirayotgan yuk avtomashinasi qo‘shimcha tekshiruvdan o‘tkazilgan. Ma’lum bo‘lishicha, yuk mashinasi shaxsiy mulkka tegishli bo‘lgan.
Tekshiruv davomida yuk bo‘limida bir nechta qutilar yashirilgani aniqlandi va ularning ichida turli xil mobil telefonlar borligi aniqlangan. Jami 143 ta mobil qurilma topilib, bojxona nazoratidan yashirilganligi uchun olib qo‘yilgan.
Ushbu mobil telefonlarning umumiy qiymati 512 million so‘mga teng. Har bir telefon alohida polietilen qopga solingan va havo pufakchali himoya plyonkasiga o‘ralgan bo‘lib, ishlab chiqaruvchi tomonidan berilgan qadoqlash va hujjatlarsiz bo‘lgan.

В Ташкенте изъяли 143 скрытых смартфона
По сообщению информационной службы Таможенного управления Ташкентской области, было обнаружено 143 скрытых смартфона на таможне. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники отдела борьбы с контрабандой Таможенного управления Ташкентской области совместно с пограничными войсками Государственной службы безопасности и сотрудниками пограничного таможенного поста «Яллама» провели дополнительную проверку грузового автомобиля, въезжающего из Казахстана в Узбекистан. Выяснилось, что грузовик принадлежит частному лицу.
В ходе проверки в грузовом отсеке было обнаружено несколько спрятанных коробок, внутри которых находились различные мобильные телефоны. Всего было найдено 143 мобильных устройства, которые были изъяты за сокрытие от таможенного контроля.
Общая стоимость этих мобильных телефонов составляет 512 миллионов сумов. Каждый телефон был упакован в отдельный полиэтиленовый пакет и обернут в защитную пленку с воздушными пузырьками, при этом не имел заводской упаковки и документов.