Qirg‘izistondan tamaki kontrabandasi fosh etildi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan chekish mahsulotlari kontrabandasining oldi olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Rishton tumani boshqarmasi xodimlari hamda Davlat xavfsizlik xizmati chegara bo‘linmalari hamkorligida katta miqdordagi tamaki mahsulotlari noqonuniy olib kirilishi fosh etildi. Maxsus tezkor tadbir davomida O‘zbekiston hududiga Qirg‘izistondan 8 500 quti “ESSE Change” tamaki mahsulotlarini noqonuniy yo‘llar bilan olib kirgan shaxs qo‘lga olindi.
Bu yukning umumiy qiymati 297,5 million so‘mni tashkil qiladi. Surishtiruv jarayonida ushbu shaxs tamaki mahsulotlarini boshqa bir fuqaroning topshirig‘i asosida olib kirgani aniqlanib, u ham ushlangan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Etanol spirtini, alkogol va tamaki mahsulotlarini noqonuniy aylanmasi yoki ishlab chiqarilishi” moddasiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Hozirda tergov harakatlari olib borilmoqda va kontrabanda tashkilotchilari sifatida boshqa shaxslar ham aniqlanmoqda.

Контрабанда табака из Кыргызстана раскрыта
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре сообщила о пресечении контрабанды табачной продукции. Об этом сообщил Upl.uz.
Сотрудники управления Риштонского района совместно с пограничными подразделениями Государственной службы безопасности выявили незаконный ввоз крупной партии табачной продукции. В ходе специальной оперативной акции был задержан человек, который незаконно ввез на территорию Узбекистана из Кыргызстана 8500 пачек табачных изделий «ESSE Change».
Общая стоимость этого груза составляет 297,5 миллиона сумов. В ходе расследования выяснилось, что данный человек ввез табачную продукцию по поручению другого гражданина, который также был задержан.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Незаконный оборот или производство этанолового спирта, алкогольной и табачной продукции». В настоящее время проводятся следственные действия, выявляются другие лица, причастные к организации контрабанды.