Prezident tomonidan o‘tkazilgan maktabgacha ta’lim va umumta’lim sohasidagi islohotlarga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida katta kadrlar o‘zgarishi e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Yuqori ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining barcha o‘rinbosarlari — birinchi o‘rinbosar Shoxrux Daliev hamda o‘rinbosarlar Otabek Maxkamov va Sarvarxon Buzruxonov lavozimlaridan ozod etildi. Shuningdek, Prezident ma’muriyati huzuridagi Ta’lim sifatini ta’minlash milliy agentligi direktori Adxam Xudayqulov boshqa ishga o‘tishi munosabati bilan lavozimidan bo‘shatildi.
Yuqori ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi qoshidagi Innovatsion rivojlanish agentligi direktori Sharof Rajabboev ham xuddi shunday qaror asosida lavozimidan ozod qilindi. Prezident maktabgacha va umumta’lim sohasida ijobiy o‘zgarishlar kuzatilayotgan bo‘lsa-da, yuqori va kasb-hunar ta’limi sohasidagi rahbarlar amalga oshirilayotgan islohotlarning mohiyatini to‘liq anglab yetib, ularni samarali tatbiq eta olmaganligini ta’kidladi.
Davlat rahbari bundan buyon maktabgacha, umumta’lim va yuqori ta’lim vazirlari, ularning o‘rinbosarlari hamda hokimlar yangi, tizimli va faol ish uslubiga o‘tishga majbur ekanligini bildirdi.

Президент объявил о крупной кадровой перестановке в сфере образования
На видеоселекторном совещании, посвящённом реформам в дошкольном и общем образовании, проведённом Президентом, была объявлена крупная кадровая перестановка. Об этом сообщает Upl.uz.
Все заместители министра высшего образования, науки и инноваций — первый заместитель Шохрух Далиев, а также заместители Отабек Махкамов и Сарвархон Бузрухонов — освобождены от своих должностей. Также директор Национального агентства по обеспечению качества образования при Администрации Президента Адхам Худайкулов освобождён от должности в связи с переходом на другую работу.
Директор Агентства инновационного развития при Министерстве высшего образования, науки и инноваций Шароф Раджаббоев также освобождён от должности на основании аналогичного решения. Президент отметил, что несмотря на положительные изменения в дошкольном и общем образовании, руководители в сфере высшего и профессионального образования не полностью поняли суть проводимых реформ и не смогли эффективно их реализовать.
Глава государства заявил, что впредь министры дошкольного, общего и высшего образования, их заместители, а также хокимы обязаны перейти на новый, системный и активный стиль работы.