Bolalar bog‘chalarida 182 ming o‘rin yaratish rejalashtirildi
Joriy yilda mamlakatda bolalar bog‘chalarida qo‘shimcha 182 ming o‘rin yaratish rejalashtirilgan bo‘lib, shulardan 82 ming o‘rin yangi bog‘cha binolari qurilishi hisobiga ta’minlanadi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Prezident raisligida o‘tkazilgan yig‘ilishda ko‘plab hokimlar qolgan o‘rinlar qanday tashkil etilishi haqida yetarlicha o‘ylamayotgani ta’kidlandi. Xususan, 118 ta bog‘chada jami 255 ta ta’mirga muhtoj xona bo‘sh yotibdi.
Hududlarda 8 ta bolalar bog‘chasini qurish va rekonstruksiya qilish ishlari 2-3 yilga cho‘zilgan. Jumladan, Chimboy, G‘allaorol, Qiziriq va Boysun tumanlaridagi har bir hududda bittadan bog‘cha ta’mirdan o‘tkazilmagan.
Dehqonobod, Sariosiyo, Bostanliq va Nurobod tumanlarida esa yangi qurilayotgan har bir bog‘cha hali foydalanishga topshirilmagan. Prezident hokimlarga barcha bo‘sh turgan xonalarni ta’mirlash va jihozlash, shuningdek, cho‘zilgan 8 ta bog‘cha binosini 1 noyabrgacha ishga tushirish bo‘yicha qat’iy muddat belgiladi.
Belgilangan muddatga amal qilinmasa, tegishli choralar ko‘riladi. Shunday qilib, bolalar bog‘chalari tarmog‘ini rivojlantirish va sifatli ta’lim muhitini yaratish bo‘yicha ishlar jadallashtiriladi.

В детских садах планируется создать 182 тысячи мест
В этом году в стране планируется создать дополнительно 182 тысячи мест в детских садах, из которых 82 тысячи мест будут обеспечены за счет строительства новых зданий детских садов. Об этом сообщает Upl.uz.
На совещании под председательством Президента было отмечено, что многие главы районов недостаточно продумывают, как организовать оставшиеся места. В частности, в 118 детских садах в общей сложности 255 помещений, нуждающихся в ремонте, простаивают.
В регионах работы по строительству и реконструкции 8 детских садов затянулись на 2-3 года. В частности, в каждом из районов Чимбой, Галлаорол, Кизирик и Бойсун ни один детский сад не был отремонтирован.
В районах Дехконобод, Сариасия, Бостанлык и Нуробод новые строящиеся детские сады еще не введены в эксплуатацию. Президент установил строгий срок для глав районов — отремонтировать и оборудовать все пустующие помещения, а также запустить 8 затянувшихся зданий детских садов до 1 ноября.
В случае несоблюдения установленного срока будут приняты соответствующие меры. Таким образом, работы по развитию сети детских садов и созданию качественной образовательной среды будут ускорены.