O‘zbekiston pedagogika oliy ta’lim muassasalarining yuqori kurs talabalariga yangi o‘quv yilidan boshlab moddiy rag‘batlantirishning yangi shakli – Abdulla Avloniy nomidagi davlat stipendiyasi beriladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Mazkur chora o‘qituvchilik kasbining obro‘sini oshirish hamda kelajakda xalq ta’limi tizimida faoliyat yuritishni tanlagan iste’dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan. Yangi stipendiyaning miqdori 1,4 million so‘mni tashkil etib, bu standart akademik stipendiyadan deyarli ikki baravar ko‘pdir.
U bakalavriyatning uchinchi va to‘rtinchi kurs talabalari uchun mo‘ljallangan. Ushbu tashabbus mamlakat bo‘ylab 13 ta profil bo‘yicha oliy ta’lim muassasalarini qamrab oladi va jami 74,5 ming nafar potensial stipendiya oluvchilarni o‘z ichiga oladi.
Stipendiyani joriy etish respublika ta’lim tizimini mustahkamlash va modernizatsiya qilish bo‘yicha kengroq strategiyaning bir qismi hisoblanadi. Bu moliyaviy yordam choralari kelajakdagi pedagoglarning akademik va ilmiy faoliyatini rag‘batlantirishga xizmat qiladi.
Abdulla Avloniy nomidagi stipendiyaning joriy etilishi zamonaviy ta’lim tizimining talablariga javob beradigan yuqori malakali o‘qituvchilar avlodini shakllantirish yo‘lida muhim qadamdir. Yuqori ta’lim sohasidagi yangiliklar fonida talabalarni turar joy bilan ta’minlash masalasi ham dolzarb bo‘lib qolmoqda.
Oldinroq Jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori Sherzodxon Qudrathodja Toshkent aholisi va tashkilotlariga viloyatlardan kelgan va yotoqxonalarda joy ololmagan talabalarni joylashtirishda ko‘maklashishni so‘ragan. U har yili bunday muammo yuzaga kelishini va barcha oliy ta’lim muassasalari chet hududlardan kelgan talabalarni to‘liq turar joy bilan ta’minlashga qodir emasligini ta’kidlagan.
Abdulla Avloniy nomidagi stipendiya esa o‘zbek xalqining taniqli ma’rifatparvari, XX asr boshidagi dramaturg, shoir va pedagog bo‘lgan, Turkistonda yangi uslubdagi maktablarning rivojlanishiga katta hissa qo‘shgan shaxs sharafiga berilmoqda.

Студентам введена стипендия Абдуллы Авлония
Студентам старших курсов педагогических вузов Узбекистана с нового учебного года будет предоставлена новая форма материального стимулирования – государственная стипендия имени Абдуллы Авлония. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта мера направлена на повышение престижа профессии учителя и поддержку талантливой молодежи, выбравшей в будущем работать в системе народного образования. Размер новой стипендии составляет 1,4 миллиона сумов, что почти в два раза больше стандартной академической стипендии.
Она предназначена для студентов третьего и четвертого курсов бакалавриата. Эта инициатива охватывает 13 профилей высших учебных заведений по всей стране и включает в себя в общей сложности 74,5 тысячи потенциальных стипендиатов.
Введение стипендии является частью более широкой стратегии укрепления и модернизации системы образования республики. Эти меры финансовой поддержки служат стимулированию академической и научной деятельности будущих педагогов.
Введение стипендии имени Абдуллы Авлония – важный шаг на пути формирования поколения высококвалифицированных учителей, отвечающих требованиям современной системы образования. На фоне нововведений в сфере высшего образования вопрос обеспечения студентов жильем также остается актуальным.
Ранее ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций Шерзодхон Кудратходжа обращался к жителям и организациям Ташкента с просьбой помочь в размещении студентов, приехавших из регионов и не имеющих мест в общежитиях. Он отметил, что такая проблема возникает ежегодно, и не все высшие учебные заведения способны полностью обеспечить жильем студентов из других регионов.
Стипендия имени Абдуллы Авлония присуждается в честь известного просветителя узбекского народа, драматурга, поэта и педагога начала XX века, который внес значительный вклад в развитие новых типов школ в Туркестане.