Poytaxtda uchta yangi oliy ta’lim muassasasi ochilishi rejalashtirilgan, ulardan biri uzoq kutilgan N.E. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universitetining filiali hisoblanadi. Ushbu reja 8 sentabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev ishtirokida ta’lim tizimini isloh qilish bo‘yicha taqdimotda e’lon qilindi.
Taqdim etilgan tashabbuslar ta’lim tizimining barcha bosqichlarini, jumladan maktabgacha ta’limdan tortib, aspirantura darajasigacha chuqur modernizatsiya qilishga qaratilgan. Islohotlarning asosiy yo‘nalishlaridan biri maktabgacha ta’lim sohasida xususiy sektorni qo‘llab-quvvatlashdir.
Maktabgacha ta’lim bilan qamrov 80 foizdan past bo‘lgan hududlarda investorlarga davlat-xususiy sheriklik asosida bepul bo‘sh yer uchastkalari ajratiladi. Shuningdek, tadbirkorlarga faoliyat yo‘nalishini saqlash sharti bilan 7 yilgacha imtiyozli kreditlar beriladi.
Bu chora-tadbirlar maktabgacha ta’lim qamrovini oshirishni tezlashtirishga xizmat qiladi, chunki so‘nggi sakkiz yil ichida 2,5 million yangi o‘rin yaratishga qaramay, umumiy qamrov 78 foizni tashkil etmoqda. Maktab ta’limida ham tizimli o‘zgarishlar amalga oshiriladi.
O‘quvchilarni ma’naviy va tarbiyaviy jihatdan bir xilda rivojlantirish hamda ularning iste’dodlarini qo‘llab-quvvatlash uchun milliy g‘oya kontseptsiyasi joriy etiladi. Bu kontseptsiya barcha ma’rifiy tadbirlar uchun metodologik asos vazifasini o‘taydi, shu bilan birga o‘quvchilarni ortiqcha yuklamaslikni ta’minlaydi.
Shuningdek, o‘quvchilarni qo‘llab-quvvatlash va ularning tashabbuslarini rag‘batlantirish maqsadida yangi vertikal tizim tashkil etiladi. Mavjud “Barkamol avlod” maktablari va yoshlar markazlari asosida “Kelajak” markazlari ochiladi, maktablarda esa o‘quv tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha maslahatchi lavozimi joriy etiladi.
Muhandislik va texnik tayyorgarlikni kuchaytirishga alohida e’tibor qaratiladi. Mamlakatning 14 viloyatida maxsus ta’lim muassasalari agentligi huzurida muhandislik maktablari tashkil etiladi.
Ushbu maktablarda besh yillik STEM dasturi bo‘yicha budjet asosida ta’lim beriladi. Dastur “Yangi O‘zbekiston” universitetining tajribasi hisobga olingan holda ishlab chiqilgan.
2026 yildan boshlab o‘qitish sifatini oshirish va raqobatni rag‘batlantirish maqsadida Prezident mukofoti jamg‘armasi bilan “Eng yaxshi muhandislik maktabi” milliy tanlovi tashkil qilinadi. Oliy ta’lim muassasalari ham muhim o‘zgarishlar oldida turibdi.
N.E. Bauman nomidagi filialdan tashqari, Toshkentda TashTech texnika universiteti va Olmaliq davlat texnika instituti faoliyat boshlaydi.
Kelajakdagi pedagoglarni qo‘llab-quvvatlash uchun ushbu o‘quv yilidan boshlab pedagogika oliy ta’lim muassasalari 3-4 kurs talabalari uchun Abdulla Avloniy nomidagi davlat stipendiyasi joriy etiladi. Ilm-fan sohasida ham islohotlar amalga oshiriladi.
Ilmiy darajalar berish mexanizmlari takomillashtiriladi, doktorantura kvotalari mamlakat iqtisodiy rivojlanishining ustuvor yo‘nalishlariga mos ravishda shakllantiriladi. Fanlar akademiyasining fundamental va amaliy tadqiqotlarni olib borishdagi roli kuchaytiriladi, ularning natijalari amaliyotga keng joriy etiladi.
Prezident taqdim etilgan islohotlar paketini ma’qullab, tegishli hujjatlarni imzoladi va mas’ul shaxslarga ularni sifatli va tizimli amalga oshirishni topshirdi. Buyuk olimlardan biri Abu Ali ibn Sino (Avitsenna) nomi bilan Toshkentda maxsus maktab tashkil etiladi.
U hozirgi O‘zbekiston hududida 980 yilda tavallud topgan. Uning “Tibbiyot qonuni” asari Yevropa universitetlarida deyarli 600 yil davomida asosiy tibbiyot darsligi bo‘lib xizmat qilgan.

В столице откроются три новых технических университета
В столице планируется открыть три новых высших учебных заведения, одним из которых станет долгожданный филиал Н.Е. Баумана. Об этом сообщает Upl.uz.
Это будет филиал Московского государственного технического университета имени Баумана. Данный план был объявлен 8 сентября на презентации по реформированию системы образования с участием Президента Шавката Мирзиёева.
Представленные инициативы направлены на глубокую модернизацию всех уровней системы образования, начиная с дошкольного образования и заканчивая аспирантурой. Одним из ключевых направлений реформ является поддержка частного сектора в сфере дошкольного образования.
В регионах с охватом дошкольным образованием ниже 80% инвесторам будут предоставляться бесплатные земельные участки на основе государственно-частного партнерства. Кроме того, предпринимателям будут предоставляться льготные кредиты сроком до 7 лет при условии сохранения направления деятельности.
Эти меры призваны ускорить расширение охвата дошкольного образования, поскольку, несмотря на создание 2,5 миллионов новых мест за последние восемь лет, общий охват составляет 78%. В школьном образовании также будут проведены системные изменения.
Для единого духовного и воспитательного развития учащихся и поддержки их талантов будет введена концепция национальной идеи. Эта концепция станет методологической основой для всех образовательных мероприятий, одновременно обеспечивая отсутствие чрезмерной нагрузки на учеников.
Кроме того, для поддержки учащихся и стимулирования их инициатив будет создана новая вертикальная система. На базе существующих школ «Баркaмол авлод» и молодежных центров откроются центры «Кeлаajak», а в школах будет введена должность консультанта по поддержке учебных инициатив.
Особое внимание будет уделено усилению инженерной и технической подготовки. В 14 регионах страны при агентстве специальных образовательных учреждений будут созданы инженерные школы.
В этих школах будет осуществляться бюджетное обучение по пятилетней программе STEM. Программа разработана с учетом опыта университета «Новый Узбекистан».
С 2026 года с целью повышения качества обучения и стимулирования конкуренции будет организован национальный конкурс «Лучшая инженерная школа» при поддержке фонда президентских премий. Высшие учебные заведения также ожидают важные изменения.
Помимо филиала имени Н.Е. Баумана, в Ташкенте начнут работу ТашТех технический университет и Алмалыкский государственный технический институт.
Для поддержки будущих педагогов с этого учебного года для студентов 3-4 курсов педагогических вузов будет введена государственная стипендия имени Абдуллы Авлони. В научной сфере также будут проведены реформы.
Будут усовершенствованы механизмы присвоения научных степеней, квоты на докторантуру будут формироваться в соответствии с приоритетными направлениями экономического развития страны. Роль академий наук в проведении фундаментальных и прикладных исследований будет усилена, а их результаты широко внедрены в практику.
Президент одобрил представленный пакет реформ, подписал соответствующие документы и поручил ответственным лицам качественно и системно их реализовать. В Ташкенте будет создана специальная школа имени великого ученого Абу Али ибн Сино (Авиценна).
Он родился в 980 году на территории современного Узбекистана. Его труд «Канон врачебной науки» служил основным учебником по медицине в европейских университетах почти 600 лет.