O‘zbekiston hududida qurilayotgan obyektlarning seysmik xavfsizligini ta’minlash maqsadida o‘tkazilgan keng ko‘lamli tekshiruvlar davomida 396 ta qurilish maydonchasida jiddiy qoidabuzarliklar aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu ma’lumotlar Bosh prokuratura va Qurilish nazorati inspeksiyasi tomonidan birgalikda e’lon qilindi. Tekshiruvlarning asosiy maqsadi ko‘p qavatli uylarning zilzilalarga chidamliligini ta’minlash hisoblanadi.
Aniqlangan holatlar jiddiy huquqiy choralarni qo‘zg‘ashga sabab bo‘ldi. Qurilish qoidalariga jiddiy darajada zid kelgan 200 dan ortiq obyekt bo‘yicha sudga arizalar berilib, ularning to‘liq buzilishi talab qilinmoqda.
100 dan ortiq noqonuniy va xavfli binolar esa allaqachon buzib tashlangan. Eng jiddiy 40 ta holat bo‘yicha esa jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, barcha aniqlangan qoidabuzarliklar huquqni muhofaza qiluvchi organlarga tergov uchun topshirilgan.
Mazkur holatlar fonida Qurilish va kommunal xizmatlar vazirligi tizimdagi korrupsiya haqida tarqalgan taxminlarni qat’iyan rad etdi. Vazirlik vakillari davlat xizmatlarini raqamlashtirish bo‘yicha faol ishlar olib borilayotganini ta’kidladi.
Ayniqsa, “Shaffof qurilish” kabi raqamli platformalar inson omilini kamaytirib, korrupsiya, asossiz rad javoblari yoki quruvchilardan ortiqcha to‘lovlar talab qilinishining oldini oladi. Ushbu tekshiruvlar va qo‘yilgan choralar jamoatchilik va davlat tomonidan qurilish sohasidagi xavfsizlik masalalariga bo‘lgan e’tiborni oshirishga qaratilgan.
Ayniqsa, seysmik faollik yuqori bo‘lgan O‘zbekistonda bu masalalar dolzarb hisoblanadi. 2021 yildan beri O‘zbekistonda “Aholi va hududlarni seysmik xavfsizligini ta’minlash to‘g‘risida”gi qonun amalda bo‘lib, unda barcha binolar to‘rt xavf kategoriyasiga ajratilgan hamda seysmik chidamlilikni ta’minlash bo‘yicha davlat siyosati belgilangan.

Обнаружены серьезные нарушения при строительстве 396 зданий
В ходе масштабных проверок, проведенных с целью обеспечения сейсмической безопасности объектов, строящихся на территории Узбекистана, выявлены серьезные нарушения на 396 строительных площадках. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные были совместно опубликованы Генеральной прокуратурой и Инспекцией строительного контроля. Основной целью проверок является обеспечение сейсмостойкости многоэтажных домов.
Выявленные случаи стали причиной принятия серьезных юридических мер. По более чем 200 объектам, серьезно нарушающим строительные нормы, поданы судебные иски с требованием их полного сноса.
Более 100 незаконных и опасных зданий уже снесены. По 40 наиболее серьезным случаям возбуждены уголовные дела, все выявленные нарушения переданы правоохранительным органам для расследования.
На фоне этих событий Министерство строительства и коммунального хозяйства решительно опровергло распространяемые предположения о коррупции в системе. Представители министерства подчеркнули активную работу по цифровизации государственных услуг.
В частности, цифровые платформы, такие как «Прозрачное строительство», снижают человеческий фактор, предотвращая коррупцию, необоснованные отказы и требование излишних платежей от строителей. Эти проверки и принятые меры направлены на повышение внимания общества и государства к вопросам безопасности в строительной сфере.
Особенно актуальны эти вопросы для Узбекистана с высокой сейсмической активностью. С 2021 года в Узбекистане действует закон «Об обеспечении сейсмической безопасности населения и территорий», в котором все здания разделены на четыре категории риска, а также определена государственная политика по обеспечению сейсмостойкости.