Qirg‘izistondan O‘zbekistonga oltin kontrabanda to‘xtatildi
Qirg‘izistondan O‘zbekistonga noqonuniy yo‘l bilan oltin ziynat buyumlari olib o‘tilishi oldi olindi, deb xabar beradi Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari hamda hududiy bojxona boshqarmasi vakillari hamkorligida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida 1987 yilda tug‘ilgan Farg‘ona tumanida yashovchi shaxs va uning jinoyat sherigi ushlanib, ular Qirg‘iziston fuqarosi bo‘lib, oltin ziynat buyumlarini kontrabanda yo‘li bilan O‘zbekiston hududiga olib kirishga uringanlari aniqlangan.
Oltin buyumlari O‘zbekiston-Qirg‘iziston chegarasidan noqonuniy yo‘llar bilan o‘tkazilganligi ma’lum bo‘ldi. Ushbu kontrabanda mahsulotlari Andijon viloyatining Jalolquduq tumanida yashovchi 1997 yilda tug‘ilgan shaxsga mo‘ljallanganligi aniqlandi.
Ushbu shaxs Farg‘ona shahrida kontrabanda tovarlarini yetkazib beruvchilardan olgan vaqtida ham qo‘lga olindi. Jami 5,7 kilogrammdan ortiq turli xil oltin ziynat buyumlari musodara qilindi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, ularning umumiy qiymati 5 milliard 746 million so‘mga teng. Hozirda ushbu holat bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

Контрабанда золота из Кыргызстана в Узбекистан остановлена
Сообщается, что предотвращён незаконный ввоз золотых украшений из Кыргызстана в Узбекистан, сообщает пресс-служба Государственной службы безопасности. Об этом сообщил Upl.uz.
Совместно с сотрудниками Государственной службы безопасности и представителями территориального таможенного управления проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия были задержаны лицо, проживающее в Ферганском районе, 1987 года рождения, и его сообщник, которые являются гражданами Кыргызстана и пытались контрабандным путём ввезти золотые украшения на территорию Узбекистана.
Выяснилось, что золотые изделия были незаконно провезены через узбекско-кыргызскую границу. Установлено, что данные контрабандные товары предназначались лицу, проживающему в Джалал-Абадском районе Андижанской области, 1997 года рождения.
Это лицо также было задержано в городе Фергана во время получения контрабандных товаров от поставщиков. Было изъято более 5,7 килограммов различных золотых украшений.
По предварительным подсчётам, их общая стоимость составляет 5 миллиардов 746 миллионов сумов. В настоящее время по данному факту возбуждено уголовное дело, ведутся следственные действия.