O‘zbekistonda yagona davlat imtihoni joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tizim maktab bitiruvchilari uchun yakuniy imtihon, oliy ta’lim muassasalariga kirish imtihonlari hamda sertifikat olish uchun o‘quv fanlari bo‘yicha sinovlarni birlashtiradi. Bu tashabbus yaqinda prezident huzurida o‘tkazilgan yig‘ilishda ilgari surildi.
Hozirgi kunda bitiruvchilar bir nechta turli imtihonlardan o‘tishga majbur bo‘lib, bu ularga ortiqcha yuklama hamda ma’muriy qiyinchiliklarni keltirib chiqarmoqda. Imtihonlarni yagona tizimga birlashtirish jarayonni soddalashtiradi, vaqtni tejaydi va oilalarning moliyaviy xarajatlarini kamaytirishga yordam beradi.
Yagona imtihon tizimini joriy etish g‘oyasi O‘zbekistonda birinchi marta emas muhokama qilinmoqda. 2020 yil aprel oyida majburiy fanlardan va fakultetga kirish uchun tanlov fanlaridan iborat yagona test o‘tkazish taklif qilingan edi.
2022 yil iyul oyida esa maktablarning yakuniy attestatsiyasi bilan oliy ta’limga kirish imtihonlarini 2024/2025 o‘quv yilidan boshlab birlashtirish masalasi qayta ko‘tarildi. Ushbu o‘zgarishlar ta’lim tizimida yanada samarali va adolatli baholash tizimini yaratishga xizmat qiladi.

Планируется введение единого государственного экзамена
Данная система объединит выпускные экзамены для школьников, вступительные экзамены в высшие учебные заведения, а также тесты по учебным предметам для получения сертификатов. Эта инициатива была предложена на недавнем совещании при президенте.
В настоящее время выпускники вынуждены сдавать несколько различных экзаменов, что создает для них дополнительную нагрузку и административные трудности. Объединение экзаменов в единую систему упростит процесс, сэкономит время и поможет снизить финансовые расходы семей.
Идея введения единого экзамена обсуждается в Узбекистане не впервые. В апреле 2020 года было предложено проведение единого теста, включающего обязательные предметы и предметы для поступления на факультеты.
В июле 2022 года вновь поднялся вопрос объединения итоговой аттестации в школах с вступительными экзаменами в высшие учебные заведения, начиная с учебного года 2024/2025. Эти изменения направлены на создание более эффективной и справедливой системы оценки в системе образования.