AQShdan O‘zbekistonga sayyohlar soni oshdi
2025 yilning birinchi yetti oyida O‘zbekistonni AQShdan 19,2 ming nafar sayyoh ziyorat qilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. O‘tgan yilning mos davri bilan solishtirganda, bu ko‘rsatkich 3,3 ming kishi yoki 20,6 foizga oshgani qayd etilgan.
Amerikalik sayyohlarning katta qismi – 15 468 nafari sayohat maqsadida kelgan. Eng ko‘p uchraydigan boshqa sabablar orasida xizmat safarlari 1 832 nafarni tashkil etgan, shuningdek, 1 544 nafar mehmonlar o‘z qarindoshlarini ziyorat qilgan.
Bundan tashqari, O‘zbekistonga 254 nafar talaba ta’lim olish uchun, 81 kishi tijorat faoliyati bilan bog‘liq ishlar uchun, 11 nafar esa davolanish maqsadida kelgan. Ushbu raqamlar mamlakatga kelayotgan amerikalik sayyohlar sonining o‘sishini ko‘rsatadi va turizm hamda boshqa sohalarda aloqalarning rivojlanayotganidan dalolat beradi.

Количество туристов из США в Узбекистан увеличилось
В первые семь месяцев 2025 года Узбекистан посетили 19,2 тысячи туристов из США. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года, этот показатель увеличился на 3,3 тысячи человек или на 20,6 процента.
Большая часть американских туристов — 15 468 человек — приехали с туристическими целями. Среди других распространённых причин поездок 1 832 человека совершили деловые поездки, а также 1 544 гостя посетили своих родственников.
Кроме того, в Узбекистан приехали 254 студента для обучения, 81 человек по делам, связанным с коммерческой деятельностью, и 11 человек с целью лечения. Эти цифры свидетельствуют о росте числа американских туристов, приезжающих в страну, и о развитии связей в сфере туризма и других областях.