Qorqalpog‘istonda ishga joylashish firibgarlari aniqlandi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati xabariga ko‘ra, ishga joylashtirish bilan bog‘liq firibgarlik va korrupsiyaga aloqador shaxslar ushlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qarshiliklar, SGB va Ichki ishlar bo‘limi xodimlari bilan hamkorlikda Qarakalpog‘iston Respublikasi bo‘yicha Bosh prokuratura Departamentining bo‘limi tomonidan maxsus operativ tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Respublika Favqulodda tibbiy yordam ilmiy markazining Qarakalpog‘iston filialining bir xodimi qo‘lga olindi.
U 32 million so‘mni fuqarodan olgan vaqtida ushlangan, unga ushbu tibbiyot muassasasida ishga joylashishni va’da qilgan edi. Shuningdek, Qashqadaryo viloyatida Ichki ishlar bo‘limi xodimlari bilan birgalikda Qarshi tumani tibbiyot birlashmasi kadrlar bo‘limining bir xodimasi ham ushlandi.
U 1000 AQSh dollarini olgan vaqtida ushlangan bo‘lib, ushbu pullar evaziga Qarshi tuman markaziy poliklinikasida ishga joylashishni va’da qilgan. O‘z rejalarini amalga oshirishda u yuqori martabali tanishlaridan foydalanmoqchi bo‘lgan.
Ikkala holatda ham jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari davom etmoqda. Bu kabi holatlar davlat idoralarida korrupsiyaga qarshi kurashishning muhimligini yana bir bor ko‘rsatadi.

В Каракалпакстане выявлены мошенники при трудоустройстве
По сообщению пресс-службы Департамента при Генеральной прокуратуре, задержаны лица, причастные к мошенничеству и коррупции, связанным с трудоустройством. Об этом сообщил Upl.uz.
Совместно с сотрудниками СГБ и отдела внутренних дел, отдел Департамента Генеральной прокуратуры по Республике Каракалпакстан провел специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия был задержан один сотрудник филиала Республиканского научного центра скорой медицинской помощи в Каракалпакстане.
Он был задержан при получении 32 миллионов сумов от гражданина, обещая трудоустройство в данном медицинском учреждении. Также совместно с сотрудниками отдела внутренних дел Кашкадарьинской области была задержана сотрудница кадрового отдела медицинского объединения Карашского района.
Она была задержана при получении 1000 долларов США, обещая трудоустройство в центральной поликлинике Карашского района. Для реализации своих планов она намеревалась использовать связи с высокопоставленными знакомыми.
В обоих случаях возбуждены уголовные дела, продолжаются следственные действия. Такие случаи вновь подчеркивают важность борьбы с коррупцией в государственных учреждениях.