Zo‘ravonlikka moyil shaxslarga yangi cheklovlar joriy etiladi
O‘zbekistonda qonunchilikni kuchaytirish rejalashtirilmoqda, bu orqali jamiyatda xavfsizlikni ta’minlash va huquqbuzarliklarning oldini olish maqsad qilinmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari birinchi o‘qishda zo‘ravonlikka moyil shaxslarga yangi cheklovlar joriy etuvchi qonun loyihasini ma’qulladi. Ushbu hujjatning asosiy maqsadi oilaviy zo‘ravonlik bilan bog‘liq jinoyatlarni sodir etgan shaxslarga qurol sotib olishni taqiqlashdir.
Shuningdek, qonun loyihasida bolalarga nisbatan zo‘ravonlik qilgan fuqarolardan ularning mavjud qurollarini vaqtincha olib qo‘yish nazarda tutilgan. Bundan tashqari, hujjat jamoat joylarida noqonuniy sovuq qurolni olib yurish bilan bog‘liq takroriy huquqbuzarlik uchun javobgarlikni kuchaytiradi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, so‘nggi paytlarda bunday holatlar keskin ko‘paygan. Yana bir muhim o‘zgarish giyohvand moddalar bilan bog‘liq kasalliklarga chalingan shaxslarga taalluqlidir.
Qonun loyihasi sud qarori asosida kamida bir marotaba ma’muriy javobgarlikka tortilganlarni majburiy davolanishga yo‘naltirishni taklif etadi. Deputatlar fikricha, ushbu qonun loyihasining qabul qilinishi jinoyatlarning oldini olishga, mahalla hududlarida jinoyat muhitini yaxshilashga va fuqarolarning hayoti hamda sog‘ligini samarali himoya qilishga yordam beradi.

Новое ограничение для склонных к насилию лиц
В Узбекистане планируется ужесточение законодательства с целью обеспечения безопасности общества и предотвращения правонарушений. Об этом сообщает Upl.uz.
Депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса одобрили в первом чтении законопроект, вводящий новые ограничения для лиц, склонных к насилию. Основная цель данного документа — запрет на приобретение оружия лицами, совершившими преступления, связанные с семейным насилием.
Кроме того, в законопроекте предусмотрено временное изъятие имеющегося оружия у граждан, совершивших насилие в отношении детей. Также документ ужесточает ответственность за повторные правонарушения, связанные с незаконным ношением холодного оружия в общественных местах.
По официальным данным, в последнее время такие случаи резко участились. Еще одно важное изменение касается лиц, страдающих заболеваниями, связанными с наркотическими веществами.
Законопроект предлагает направлять на обязательное лечение лиц, которые по решению суда были привлечены к административной ответственности не менее одного раза. По мнению депутатов, принятие данного законопроекта поможет предотвратить преступления, улучшить криминогенную обстановку в махаллях и эффективно защитить жизнь и здоровье граждан.