Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, Surxondaryo viloyatida terroristik tashkilotning yashirin guruhi a’zolari ustidan hukm chiqarildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Xizmat xodimlari tomonidan noqonuniy faoliyat olib borayotgan guruh faoliyati to‘xtatildi. Ma’lum bo‘lishicha, 2024 yilda ushbu jinoyatchi guruh 20 dan ortiq a’zodan tashkil topgan bo‘lib, ularning ayrimlari ilgari ekstremistik g‘oyalari uchun jazoga tortilgan va shartli ravishda muddatidan oldin ozod qilingan shaxslardir.
Guruh a’zolari tog‘larda tabiat qo‘ynida guruh bo‘lib uchrashish bahonasida yashirin yig‘ilishlar o‘tkazib, ekstremistik g‘oyalarni muhokama qilganlar. Ular Suriyaga borib jangarilarga qo‘shilish va o‘z jonini qurbon qilish uchun tayyorgarlik ko‘rish masalalarini ham ko‘tarishgan.
Shuningdek, xalqaro terroristik tashkilotning professional yollovchilari bilan aloqa o‘rnatishgan va ularning rahbarligida turli terrorchilik harakatlarini amalga oshirishni rejalashtirishgan. Bu guruh a’zolari o‘zaro Telegramdagi yopiq guruh orqali muloqot qilgan va uy sharoitida portlovchi qurilmalar hamda zaharli moddalar tayyorlash bo‘yicha elektron ko‘rsatmalarni tarqatganlar.
Hibsga olingan paytda aniqlanishicha, to‘rt nafar fuqaro Suriyadagi jangarilarga qo‘shilgan bo‘lib, ular nisbatan jinoiy ishlar qo‘zg‘atilgan va xalqaro qidiruvga berilgan. Jinoyatchi guruhning eng faol 20 nafar a’zosi O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Terrorchilik”, “Terrorchilik faoliyatini amalga oshirish maqsadida o‘qish, chiqish yoki harakat qilish”, “Terrorchilikni moliyalashtirish”, “O‘zbekiston Respublikasi konstitutsiyaviy tuzumiga tajovuz qilish”, “Jamoat xavfsizligi va tartibiga tahdid soluvchi materiallarni tayyorlash, saqlash, tarqatish yoki namoyish etish” hamda “Diniy ekstremistik, separatistik, fundamentalistik yoki boshqa taqiqlangan tashkilotlarni tashkil etish, boshqarish yoki ularda ishtirok etish” moddalari bo‘yicha aybdor deb topildi.
Ular 6 dan 13 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazolariga hukm qilindi. Boshqa jinoyatchi guruh a’zolariga esa amnistiya qo‘llanib, jazolari engilroq belgilandi.
Ushbu jarayon davomida davlat xavfsizligini ta’minlash va terrorizmga qarshi kurashishda qonuniy chora-tadbirlar qat’iy amalga oshirilmoqda.

В Сурхандарье осуждены члены террористической группы
По сообщению пресс-службы Государственной службы безопасности, в Сурхандарьинской области вынесен приговор членам тайной группы террористической организации. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками службы была прекращена деятельность группы, осуществлявшей незаконную деятельность. Известно, что в 2024 году эта преступная группа состояла из более чем 20 членов, некоторые из которых ранее были осуждены за экстремистские идеи и условно-досрочно освобождены.
Члены группы проводили тайные собрания под предлогом встреч на природе в горах, обсуждая экстремистские идеи. Они также поднимали вопросы о поездке в Сирию для присоединения к боевикам и подготовки к самопожертвованию.
Кроме того, они установили связь с профессиональными вербовщиками международной террористической организации и под их руководством планировали осуществление различных террористических актов. Члены группы общались через закрытую группу в Telegram и распространяли электронные инструкции по изготовлению взрывных устройств и ядовитых веществ в домашних условиях.
При задержании выяснилось, что четверо граждан присоединились к боевикам в Сирии, в отношении них возбуждены уголовные дела и они объявлены в международный розыск. 20 наиболее активных членов преступной группы признаны виновными по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Терроризм», «Обучение, выезд или перемещение с целью осуществления террористической деятельности», «Финансирование терроризма», «Посягательство на конституционный строй Республики Узбекистан», «Подготовка, хранение, распространение или демонстрация материалов, угрожающих общественной безопасности и порядку», а также «Создание, руководство или участие в религиозных экстремистских, сепаратистских, фундаменталистских или других запрещённых организациях».
Им назначены наказания в виде лишения свободы сроком от 6 до 13 лет. Другим членам преступной группы была применена амнистия, и им назначены более мягкие наказания.
В ходе данного процесса законные меры строго применяются для обеспечения государственной безопасности и борьбы с терроризмом.