O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, sifatiga shubha tug‘diradigan dori vositalarining noqonuniy savdosi oldi olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Qarshi tuman bo‘limi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan maxsus tezkor tadbirda, Qarshi tumanidagi “Bog‘obod” mahallasida yashovchi er-xotin noqonuniy dori vositalarini sotish bilan shug‘ullanganligi aniqlandi. Ularning yashash joyida butunlay dori vositalari ombori aniqlanib, jami 94 turdagi 3920 dona dori vositalari va tibbiyot buyumlari musodara qilindi.
Musodara qilingan mahsulotlarning umumiy qiymati 210,6 million so‘mni tashkil etdi. Ushbu dori vositalari va tibbiyot buyumlari tegishli hujjatlarsiz bo‘lib, ularning kelib chiqishi va sifati tasdiqlanmagan edi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Sifatiga shubha tug‘diradigan yoki soxtalashtirilgan dori vositalarini ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash, tashish yoki sotish, dorixona va ularning filiallaridan tashqarida dori vositalarini sotish hamda retsept bo‘yicha kuchli ta’sir qiluvchi moddalarni o‘z ichiga olgan dori vositalarini chakana savdo qoidalarini buzish” moddasiga asosan jinoiy ish qo‘zg‘atildi. Hozirda tergov organlari musodara qilingan dori vositalari yetkazib beruvchisini va jinoyatga aloqador boshqa shaxslarni aniqlash bo‘yicha ish olib bormoqda.

Перед лицом раскрыта незаконная торговля наркотиками
По сообщению пресс-службы Департамента при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан, предотвращена незаконная торговля лекарственными средствами сомнительного качества. Об этом сообщил Upl.uz.
В ходе специального оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками отдела Карши, было установлено, что супружеская пара, проживающая в махалле «Богобод» Каршинского района, занималась незаконной продажей лекарственных средств. В их месте проживания был обнаружен целый склад лекарств, изъято всего 3920 единиц лекарственных средств и медицинских изделий 94 видов.
Общая стоимость изъятой продукции составила 210,6 миллиона сумов. Эти лекарственные средства и медицинские изделия не имели соответствующих документов, их происхождение и качество не были подтверждены.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Производство, приобретение, хранение, перевозка или продажа лекарственных средств сомнительного качества или поддельных, продажа лекарственных средств вне аптек и их филиалов, а также нарушение правил розничной торговли лекарственными средствами, содержащими сильнодействующие вещества по рецепту». В настоящее время следственные органы проводят работу по установлению поставщика изъятых лекарственных средств и других лиц, причастных к преступлению.